Dzisiaj kończymy cykl artykułów o wrednej teściowej. Postanowiłem uwieńczyć go tekstem o tym, jak nie zostać wredną teściową. Będzie to swego rodzaju poradnik dla kobiet, które w przyszłości mogą zostać teściowymi, a także dla tych, które już teściowymi zostały.

Pamiętaj, że dzieci dorosną

Jedną z najbardziej podstawowych, ale też najtrudniejszych rzeczy, którą musisz zrozumieć i uznać jako matka jest prosta prawda o tym, że twoje dzieci kiedyś dorosną. Być może – jak wiele matek – masz z tym emocjonalny problem i nawet zdarza ci się mówić: „Ale moje dziecko będzie zawsze moim DZIECKIEM”. Z jednej strony masz rację, bo przecież dałaś mu życie, wychowałaś i przygotowałaś do dorosłości, ale z drugiej strony wypowiadając te słowa zastawiasz na was pułapkę – rościsz sobie prawo do wpływania na życie twojego potomka, czynisz go od siebie zależnym, a może nawet próbujesz wymusić na nim posłuszeństwo. I tu właśnie tkwi rzeczy sedno. Jeśli nie chcesz zostać wredną teściową musisz pamiętać, że twoje w momencie osiągnięcia dorosłości przestaje być twoim „dzieckiem” w takim sensie, że już nigdy nie może być przez ciebie traktowane jak dziecko.

Nie wikłaj dziecka

Druga pułapka tkwi w możliwości emocjonalnego uwikłania. Być może w twoim małżeństwie się nie układa. Twój mąż nie spełnia twoich oczekiwań, a być może rozstaliście się z jakiegoś powodu, a ty – ze względu na społeczne naciski – nie zamierzasz ponownie związać się z jakimś mężczyzną. Oczywiście to twoja decyzja, ale musisz pamiętać, że może ci być smutno i żal, możesz czuć też wewnętrzną pustkę, a w takich sytuacjach istnieje zagrożenie, że plasterkiem na twoje rany stanie się twój syn. To przecież ty masz wpływa na jego wychowanie, więc możesz uczynić z niego idealnego faceta. Idealnego – dla siebie. Takiego, który nigdy cię nie skrzywdzi, nie zawiedzie, takiego przez którego nie będziesz musiała cierpieć. Pokusa to ogromna, a dziecko chętnie wejdzie w tę rolę, a jeśli w nią wejdzie to potem nie będzie mogło normalnie wejść w dorosłe życie, bo jeśli twój syn będzie chciał związać się z inną kobietą to będzie czuł jakby cię zdradzał. A ty sama będziesz przeżywać kolejne bolesne rozstanie, będziesz się przed nim bronić. Będziesz próbować pogodzić sprawy, które są nie do pogodzenia, a więc potrzebę bycia najważniejszą kobietą w życiu twojego syna, a jednocześnie pozwolenia mu na związanie się z inną kobietą. Taka mieszkanka to prosta droga do zostania wredną teściową.

Ucz dziecko samodzielności (także finansowej)

Jako matka, czy ze wsparciem twojego męża, czy też nie, musisz uczyć swoje dzieci samodzielności. Twoje dziecko musi umieć sobie radzić także wtedy gdy ciebie zabraknie. Dotyczy to także sfery finansowej. Jeśli chcesz je uposażyć na dorosłe życie to daj pieniądze lub majątek, ale bez zobowiązań. To, co dajesz nie może być zapłatą za miłość, czy zainteresowanie kiedy będziesz w podeszłym wieku. Jeśli dasz bez oczekiwań to dasz w dojrzały sposób. Musisz uwierzyć, że twoje dziecko nie opuści cię w potrzebie, ale nie dlatego, że zainwestowałaś w nie swoje pieniądze, ale dlatego, że łączy was dojrzała więź miłości. Jeśli pójdziesz w przeciwnym kierunku to niechybnie staniesz się wredną teściową.

Dobra teściowa

Dobra teściowa to osoba, która jest blisko i która wspiera. Dobra teściowa nie wtrąca się w sprawy małżeństwa swoich dzieci, ani nie bierze strony swojego dziecka w wewnątrzmałżeńskich sporach. Dobra teściowa to matka, która kocha, ale równocześnie daje wolność.

Dobre teściowe – na szczęście – zdarzają się nie tak rzadko jak nam się wydaje. One są obok nas. tworzą piękne i dojrzałe relacje ze swoimi dziećmi. Są na drugim planie, ale tam odgrywają bardzo ważne role.

Nie tylko w bajkach

Parę lat temu miałem radość rozmawiać z pewną kobietą, której mąż zmarł na jakąś poważną chorobę. Mieszkała wtedy w domu teściowej. Nie wiedziała co się z nią stanie, ale po pogrzebie „mama” powiedziała: „Zosiu, nie wyobrażam sobie, żebyś miała się wyprowadzić. Mój syn wprowadził cię do naszego domu i pamiętaj, że to na zawsze jest twój dom. Jeśli ty tego chcesz to ja bardzo chcę być została tutaj. Jesteś mi jak córka”. To była dobra teściowa. Zofia została. Dalej traktuje teściową jak matkę. Żyją w zgodzie i miłości. Dobre teściowe zdarzają się nie tylko w bajkach…

Zakończenie cyklu

Gdy kilka tygodni temu do głowy wpadł mi pomysł na napisanie tekstu o teściowych nie miałem pojęcia, że rozrośnie się on do całego cyklu. Dzisiaj cieszę się, że tak się stało. Mam nadzieję, że te 7 artykułów pomogło wam zrozumieć pewne mechanizmy rządzące ludzkim życiem, a ta wiedza zastosowana w życiu będzie dla was ogromnym wsparciem.

Jeśli…

Pamiętajcie, że moją pasją jest pomoc ludziom w rozwiązywaniu problemów i życiu takim życiem  jakie zrodziło się w ich sercach. Jeśli doświadczasz jakiś problemów, jeśli nie umiesz poradzić sobie z jakąś sytuacją, albo – po prostu – chcesz się rozwinąć i żyć jeszcze piękniej, to możesz prosić mnie o pomoc. Napisz lub zadzwoń. Będzie dla mnie ogromną przyjemnością móc pracować z tobą i widzieć pozytywne dla ciebie zmiany.

Kup coaching

Opłaty za coaching należy wnieść po uprzednim ustaleniu terminu sesji.
W razie pytań pisz lub dzwoń.

Kontakt