Coach to jeden z niemalże 2,5 tysiąca zawodów wpisanych na listę zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Zawód to nowy, choć trudno określić dokładną datę jego powstania. Według Izby Coachingu (polskiej organizacji zrzeszającej coachów) intensywny rozwój coachingu trwa od mniej więcej 25 lat, ale jego początków należy upatrywać w 1937 roku, kiedy ukazała się pierwsza publikacja naukowa z tej dziedziny. Ja jednak nie będę się tutaj zajmował historią coachingu, ale chcę napisać kilka słów na temat zawodu coacha w odniesieniu do tego co nazywam pseudo coachingiem lub pop coachingiem.

Kim jest coach?

Ustaliliśmy już, że coach jest jednym z stosunkowo nowych zawodów, które pojawiły się w ostatnim ćwierćwieczu na rynku. Kim jednak jest coach? Coach to osoba, która poprzez aktywne słuchanie, zadawanie trafnych pytań, a także dzięki innym specyficznym narzędziom i technikom, towarzyszy i wspiera klienta w osiąganiu ważnych dla niego celów (życiowych i zawodowych – life coaching, business coaching), odnajdywaniu zasobów potrzebnych do ich realizacji oraz ustalaniu i wdrażaniu planów działań.

Sam coaching może przybierać postać pracy indywidualnej (spotkania 1:1 – osobiste lub online), grupowej lub zespołowej (zwłaszcza w przypadku coachingu businessowego). W każdym z tych przypadków coach jest osobą, która we wspomnianym procesie osiągania celów, odnajdowania zasobów oraz ustalania i realizacji planów pełni rolę życzliwego partnera pełniącego rolę wspierającą.

Coach czy kołcz? Oto jest pytanie

Określenie kim jest coach i czym jest coaching są bardzo ważne, gdyż obecnie na rynku usług rozwojowych daje się zauważyć ogromną liczbę osób, które nazywają się coachami lub coachkami, a tak naprawdę uprawiają jakiś rodzaj rozwojowej hochsztaplerki, która z coachingiem ma niewiele wspólnego i szkodzi środowisku profesjonalnych coachów siejąc zamęt i budując negatywny obraz coachingu.

Jak odróżnić coacha od pseudo coacha? Wykształcenie

Istnienie kołczów, pseudo coachów i pop coachów nie dziwi. W Polsce – jak dotąd (stan na maj 2021) nie uregulowano jeszcze zasad dotyczących zdobywania zawodu coacha. Istnieją wprawdzie instytucje certyfikujące coachów (np. ICF Polska, Izba Coachingu), renomowane szkoły coachingu (np. Szkoła Profesjonalnego Coachingu prowadzona przez Instytut Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego, Szkoła Coachów prowadzona przez Grupę SET), ale można też wykupić 40-godzinny kurs coachingu online (za jedyne 69 PLN!!!), którego twórcy chwalą się udzielaniem certyfikatu MEN w trzech językach, a absolwenci chwalą dyplomem „profesjonalnego coacha” (sic!).

Jednak, aby zostać profesjonalnym coachem nie wystarczy zrobienie sobie wizytówek z podpisem „coach”. Nie wystarczy też ukończenie 40-godzinnego kursu online i otrzymanie zaświadczenia w nawet w dziesięciu językach. Profesjonalny coach to osoba, która ukończyła kompleksowy i akredytowany przez którąś z organizacji zrzeszających coachów, kurs coachingu lub studia w tym zakresie (np. Coaching z elementami psychologii na SWPS). Tym, co odróżnia profesjonalnych coachów od pseudo coachów jest najczęściej wykształcenie. Zanim więc wybierzesz coacha sprawdź jego wykształcenie. Zapytaj o to, gdzie się uczył/a coachingu i czy kurs, który ukończył w tym zakresie ma akredytację organizacji zrzeszających profesjonalnych coachów (International Coach Federation – ICF, European Mentoring & Coaching Council – EMCC, International Association of Coaching Institutes – ICI czy Izby Coachingu)

Jak odróżnić coacha od pop coacha? Tanie chwyty

Odpowiednie przygotowanie merytoryczne do pełnienia roli coacha, o którym wspominałem wyżej jest bardzo ważnym czynnikiem odróżniającym profesjonalnych coachów od pseudo coachów. Jest jeszcze inny wymiar, na który warto zwrócić uwagę. Wymiar ten dotyczy narzędzi oraz sposobów komunikacji stosowanych przez pop coachów. To właśnie z ust tych ludzi na sesji coachingu możesz usłyszeć hasła typu „możesz wszystko”, „wyjdź ze swojej strefy komfortu” czy „jesteś zwycięzcą”. Nie czas, ani nie miejsce na rozprawianie się z tego typu tanimi chwytami stosowanymi przez pseudo coachów, ale wiedz, że jeśli tylko z ust swojego „coacha” słyszysz tego typu teksty to w Twojej głowie powinny się zapalić sygnały ostrzegawcze, bo każdy zdrowo myślący człowiek wie, że w życiu nie możemy wszystkiego, nasz rozwój może dokonywać się także w „strefie komfortu” oraz to, że nie musimy być/czuć się zwycięzcami, aby prowadzić przyzwoite życie, czy być wartościowymi pracownikami.

Im więcej tanich chwytów i pseudo coachingowych haseł tym większe prawdopodobieństwo, że nie trafiłeś/aś na profesjonalnego coacha, ale hochsztaplera, który nie prowadzi coachingu, ale próbuje sprzedawać popularne hasełka kołczingowe.

Profesjonalny coaching u profesjonalnego coacha

Profesjonalny coaching jest młodą, choć uznaną wsparcia rozwoju osobistego i zawodowego. Coach to osoba, która zdobyła wykształcenie kierunkowe z zakresu coachingu i która posługuje  się narzędziami i technikami właściwymi dla tej dziedziny. Wielką szkodę  coachingowi wyrządzają te osoby, które nazywają się coachami, ale to co robią i jak to robią z profesjonalnym coachingiem ma niewiele wspólnego. Takich kołczów warto się wystrzegać, a na coaching wybierać profesjonalnych coachów.

Jeśli masz pytania na temat coachingu, albo jesteś zainteresowany/a ze skorzystania moich usług w tym zakresie – zapraszam do kontaktu.

Rozwój kompetencji miękkich w firmie i życiu osobistym

Business coaching

Rozwój biznesu

Poznaj ofertę

Life coaching

Rozwój osobisty

Poznaj ofertę

Szkolenia dla firm

Rozwój biznesu

Poznaj ofertę

Szkolenia online

Rozwój biznesu online

Poznaj ofertę