Strona główna » Coaching » Coaching zawodowy
Coaching zawodowy2023-05-24T17:20:18+02:00
Pracownik rozwija się w coachingu zawodowym

Coaching zawodowy

Coaching zawodowy jest jedną z odmian (form) coachingu, którego celem jest pomoc w osiąganiu celów zawodowych. Jego przedmiotem jest więc życie zawodowej człowieka, a podmiotem osoba, która pracuje w określonym środowisku zawodowym, albo przygotowuje się do podjęcia pracy lub jej zmiany. Pomoc jaką można uzyskać w coachingu zawodowym ukierunkowana jest na rozwój kompetencji związanych z wykonywaniem pracy, poszukiwaniem ścieżek rozwoju i rozwiązywaniem napotykanych problemów.

Coaching zawodowy, executive coaching czy coaching menedżerski?

Osoby zainteresowane coachingiem stają niekiedy przed dylematem wyboru odpowiedniego coachingu odpowiedniego rodzaju. Zastanawiają się czy skorzystać z coachingu zawodowego, coachingu kariery, coachingu menedżerskiego czy executive coachingu. Nie ułatwiają tego wykluczające się często podziały rodzajów coachingu. Sprawa jest jednak łatwiejsza niż się wydaje. Otóż coaching zawodowy dedykowany jest wszystkim, którzy pragną rozwoju kompetencji związanych z pracą. Z coachingu menedżerskiego korzystają te osoby, które pełnia funkcje kierownicze (menedżerowie, kierownicy, liderzy), a z executive coachingu – top menedżerowie, czyli najwyższa kadra menedżerska.

Nieco uogólniając i upraszczając sprawę można powiedzieć, że coaching zawodowy jest dla wszystkich, którzy pragną rozwoju swoich kompetencji pracowniczych. Niekiedy ten coaching zawodowy przybiera postać coachingu menedżerskiego, a innym razem executive coachingu.

Jakie tematy na coaching zawodowy?

Wspomniałem wyżej, że celem coachingu zawodowego jest pomoc w osiąganiu celów zawodowych, ale też przygotowanie do podjęcia pracy lub jej zmiany. Można wymienić następujące przykładowe tematy do pracy w coachingu zawodowym (pomijamy tematy z zakresu executive coachingu i coachingu menedżerskiego):

 • rozwój kompetencji specjalistycznych;
 • radzenie sobie ze stresem;
 • praca nad komunikacją z członkami zespołu i przełożonymi;
 • poczucie sensu pracy;
 • przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu;
 • asertywność w pracy;
 • przygotowanie do awansu;
 • przygotowanie do zmiany pracy;
 • poszukiwanie odpowiedniej pracy.

Coaching zawodowy w firmie czy prywatnie?

Coaching zawodowy może odbywać się zarówno z inicjatywy firmy jak i osoby prywatnej. W pierwszym przypadku nastawiony jest na rozwój zawodowy pracowników w duchu misji i wartości firmy. Jako, że coaching zawodowy w tym przypadku opłacany jest z funduszy firmowych, tematy, których nie porusza się w procesie dotyczą kwestii zmiany pracy rozumianej jako opuszczenie firmy. W przypadku coachingu zawodowego opłacanego prywatnie nie ma żadnych tematów „pomijanych”.

Doradztwo zawodowe a coaching zawodowy

Coaching zawodowy uznawany jest przez niektórych za formę zawodowego doradztwa. Z punktu widzenia profesjonalnego coachingu takie ujęcie jest błędne, gdyż w „czystym” coachingu nie udziela się porad, a więc doradztwo w jakiejkolwiek formie jest niedozwolone. Patrząc jednak szerzej coaching zawodowy można uznać za formę doradztwa zawodowego, ale przy tym założeniu, że osobą doradcy nie jest coach, ale osoba korzystająca z coachingu czyli coachee. Zadaniem coacha jest jedynie pomoc w wydobyciu potencjału klienta i zadanie mu takich pytań, które przyniosą mu odpowiedzi na pytania z którymi wchodzi w proces.

Szkolenia zawodowe a coaching

O ile w przypadku szerokiego rozumienia coachingu zawodowego i z uszanowaniem jego metodologii można mówić o nim jako o formie doradztwa zawodowego to w przypadku kwalifikowania go do szkoleń zawodowych sprawa wygląda zupełnie inaczej. Profesjonalny coaching nie jest żadną formą szkoleń zawodowych rozumianych jako formę zdobywania kompetencji twardych. Być może istnieją – choć nie są mi znani – nauczyciele, którzy uczą zawodów wspierając się metodami coachingowymi.  Jednak nawet w takim przypadku trudno mówić o tym, że coaching zawodowy jest formą zawodowego szkolenia.

Jak skorzystać z coachingu zawodowego?

Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić czym jest coaching zawodowy, jakie są jego relacje do coachingu menedżerskiego i executive coachingu, a także pokazać różnicę między nim a doradztwem zawodowym i szkoleniami. Nie pozostaje mi nic innego jak zaproszenie Cię do skorzystania z sesji coachingu. Jeśli jesteś zainteresowany/a skorzystaniem z coachingu zawodowego – zapraszam do kontaktu.

Szukasz sposobów na rozwój swojej firmy i jej pracowników?
Zapraszam do skorzystania z coachingu zawodowego.

Napisz do mnie lub zadzwoń.

Coaching zawodowy – kup sesję

Coaching zawodowy

350PLN
 • Spotkanie osobiste
 • Czas trwania sesji 50 minut

Coaching zawodowy

500PLN
 • Spotkanie osobiste
 • Czas trwania sesji 80 minut

Coaching zawodowy

300PLN
 • Sesja przez telefon/skype
 • Czas trwania sesji 50 minut

Coaching zawodowy

450PLN
 • Sesja przez telefon/skype
 • Czas trwania sesji 80 minut

Opinie klientów

Wiktor pomógł mi przejść przez duże zmiany – wspierał mnie swoją wiedzą w przygotowaniu do przejęcia 350-osobowego zespołu. Korzystałem z sesji coachingowych zarówno w kwestiach zawodowych jak i prywatnych. Coaching indywidualny prowadził również dla osób z mojego zespołu. Poza tym szkolenia, które Wiktor prowadził dla Pracowników, którzy rozpoczynali swoją drogę z zarządzaniem, były zawsze wysoko oceniane przez uczestników i przeze mnie. Polecam współpracę z Wiktorem!

Marcin Mańko, Kierownik Sprzedaży Detalicznej, Time Trend

W grudniu 2018 r. brałem udział w prowadzonym przez p. Wiktora szkoleniu Master Manager. Jestem z niego bardzo zadowolony, ponieważ z jednej strony uporządkowało mi ono wiedzę a z drugiej dzięki niemu spojrzałem na swoje kompetencje w nowy sposób. Po szkoleniu zacząłem bardziej świadomie wykorzystywać swoje mocne strony i lepiej dobierałem sposób współpracy z osobami wokół mnie. W roku 2019 miałem przyjemność uczestniczyć w sesjach coachingu indywidualnego prowadzonych przez p. Wiktora. Były to dla mnie spotkania pomagające radzić sobie z problemami życia zawodowego. Znalazłem w nich również dużo rozwiązań, które wykorzystuje prywatnie. Ceniłem sobie szczególnie bardzo trafne zadawanie pytań przez p. Wiktora, które przybliżały mnie do odpowiedzi oraz zwiększały ilość dostępnych rozwiązań w ważnych dla mnie sprawach, ale co też było dla mnie wyjątkowo cenne pozostawiały mnie z ważnymi refleksjami. Szczególnie polecam spotkania z p. Wiktorem osobom szukającym połączenia merytorycznego przygotowania, fachowej pomocy w rozwoju zawodowym i ceniącym sobie brak budowania dystansu pomiędzy szkoleniowcem/coachem a osobą, która szuka u niego rozwoju.

Kamil Bekier, General Manager, Noble Place - Legic Ltd.

Miałam przyjemność uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym przez Wiktora, a także brałam udział w indywidualnych sesjach coachingowych. Wiktora cechuje wyjątkowy profesjonalizm i wysokie umiejętności interpersonalne, ale także wyjątkowe podejście do każdego. Jakość prowadzenia szkoleń grupowych jak i indywidualnych zawsze była na wysokim poziomie. Wiktor bardzo mi pomógł na początku drogi managera. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z Wiktorem i serdecznie polecam każdemu, kto chce się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności nie tylko biznesowe.

Dominika Błachnio, Specjalista ds. Importu i Marketingu, Grupa ZIBI S.A.

Miałam i mam nadal okazję pracować z Wiktorem zarówno podczas organizacji szkoleń, jako również uczestnik oraz w sesjach coachingowych. Wiktor w czasie współpracy wykazuje się pełnym zaangażowaniem, zawsze przygotowany do każdego spotkania, przy tym niezwykle wykazując empatię do każdego z uczestników. Pełen profesjonalizm – w częściach merytorycznych, indywidualne podejście. Szkolenia prowadzone przez Wiktora zawsze kończyły się uśmiechem u każdego uczestnika i zadowoleniem. Profesjonalista w swoim fachu. Jako osoba – życzliwy, wzbudzający zaufanie, a uśmiech towarzyszy Wiktorowi nieustannie.

Monika Kotalczyk, HR Coordinator, HR Business Partner, Grupa ZIBI S.A.

Z coachingu u Wiktora korzystałem przez 2 lata. Dzięki niemu zdobyłem motywację do stawania się lepszym człowiekiem w tym lepszym pracownikiem. Dzięki pracy z Wiktorem odkryłem swoje silne strony i nauczyłem się radzić sobie ze słabościami. Nauczyłem się też planować zadania tak aby zrealizować je na czas i ograniczyć stres związany z presją terminu, co przydaje mi się codziennie w mojej pracy zawodowej. Wiktor pomógł mi zmienić moje podejście do pracy, dzięki temu jej wykonywanie daje mi więcej satysfakcji. W pracy z Wiktorem ceniłem sobie jego rzetelność, punktualność i umiejętność dostosowania się do mojego tempa pracy. Polecam współpracę z Wiktorem wszystkim, którzy chcieliby rozwinąć się zawodowo, ale uważają, że osiągnęli już szczyt swoich możliwości. Wiktor potrafi przesunąć tą granicę.

Robert Rodzinka, Dyrektor Finansowy, Villa Verde

Decyzję o shadow coachingu podjęłam z pełną świadomością trudności i konsekwencji. Zdecydowałam się na współpracę z Wiktorem, bowiem byłam pewna jego wysokich kompetencji i dobrych intencji. Dla mnie było to bardzo ciekawe doświadczenie, które pozwoliło mi uczyć się w czasie rzeczywistym, ale również wprowadzać zmiany na podstawie uzyskanej informacji zwrotnej.

Trzeba przyznać, że Wiktor jest świetnym obserwatorem i doskonale zauważa ważne aspekty, które niewidoczne dla mnie znacznie utrudniały realizację zaplanowanych czynności.

Praca z Wiktorem w obszarze shadow coachingu w moim naturalnym środowisku pozwoliła mi na wypracowanie skuteczniejszych praktyk, które obecnie znacznie poprawiają efektywność pracy i osiąganie celów. Podczas pracy Wiktor wykazał się ogromnym profesjonalizmem i był w pełni zaangażowany a udzielane informacje zwrotne były szczere i budujące. To co uzyskałam dzięki tej współpracy, to solidne podstawy do wprowadzania korzystnych zmian w moich codziennych obowiązkach oraz wskazówki do lepszego funkcjonowania w otoczeniu.

Shadow coaching z Wiktorem to inspirujące doświadczenie. To jak dawka tlenu w drodze na szczyt.

Joanna Antonik, Koordynator Sprzedaży, Trener, Allianz Polska S.A.

Pracowałam z Wiktorem indywidualnie i brałam udział w szkoleniach prowadzonych dla większej grupy. Pełen pozytywnej i dobrej energii, skutecznie pozwala budować wiarę w siebie i odbudowywać pogmatwane relacje z innymi ludźmi. Pozwala uwierzyć we własne możliwości i daje wskazówki jak to osiągnąć. Szczerze polecam każdemu Wiktora jako coacha w celach prywatnych jak i zawodowych.

Marzena Trejnis, Sales Marketing Manager, Noble Place - Legic Ltd.

Zarówno coaching jak i szkolenie „Master Manager” były przeprowadzane są na wysokim poziomie. Na uwagę zasługuje rzetelny sposób poruszanych zagadnień związanych z tematem szkolenia, indywidualne podejście, otwartość, komunikatywność oraz partnerski styl. Wiktor reprezentuje wysoki poziom merytoryczny podczas spotkań coachingowych oraz szkoleniowych. Nie boi się nowych wyzwań i chętnie stosuje nowatorskie rozwiązania na sali szkoleniowej. Potrafi wybrać odpowiednie narzędzia i techniki prowadzenia zajęć tak, aby osiągnąć najlepszą efektywność osób, z którymi pracuje.

Piotr Pech, Zastępca Kierownika Sprzedaży Detalicznej, Time Trend

Ostatnio na blogu

Wpływ przekonań na życie i karierę. Jak odkryć i zmienić negatywne przekonania

piątek, 2 czerwca, 2023|

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego robisz to, co robisz w swojej pracy? Dlaczego podejmujesz [...]

Szukasz sposobów na rozwój swojej firmy i jej pracowników?
Chcesz zmienić swoje życie na lepsze?
Zacznij już dziś!

Napisz do mnie, zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Wiktor Tokarski coaching mentoring szkolenia

Instytut Szkoleń i Coachingu Wiktor Tokarski

Tytuł

Przejdź do góry