Przychodzi tak czas w życiu dziecka, że zaczyna odkrywać możliwości związane z rysowaniem. Rodzice wręczają mu kredki i kartkę papieru i proszą „Narysuj coś dla mamy/taty”. Po kilku chwilach dziecko przynosi rodzicom swoje bazgrołki i słyszy „Piękny rysunek! Cudownie sobie poradziłeś!”. Co w takiej sytuacji robi dziecko? Rysuje kolejny obrazek…

Wprawdzie czytelnicy mojego bloga to osoby dorosłe, ale kwestia, o której chcę dzisiaj napisać dotyczy nie tylko milusińskich, ale także osób znacznie starszych. Każdy z nas uwielbia przyjmowanie gratulacji i podziękowań i nawet jeśli na zewnątrz próbujemy się jakoś przed nimi wzbraniać to jednak nasze wewnętrzne dziecko bardzo poszukuje uznania i chętnie się nim karmi.

Gratulowanie sukcesów w naszym kręgu kulturowym nie należy do najchętniej pielęgnowanych zwyczajów, a szkoda, bo docenianie sukcesów innych ma wiele zalet.

Samoocena

Po pierwsze, gratulując człowiekowi sukcesu, podnosimy jego poziom samooceny. Wielu ludzi wyniosło z domu obniżone poczucie własnej wartości i z trudem przychodzi im wspierająca ocena samych siebie. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza menedżerowie, którzy w swoich zespołach mają młodych ludzi. Gratulacje, nawet za niewielkie osiągnięcia, podnoszą poziom samooceny, a co za tym idzie także efektywności pracownika.

Motywacja

Po drugie, gratulowanie sukcesów działa bardzo motywująco. Wspomniane wyżej dziecko, które przynosi rodzicom swój pierwszy rysunek i usłyszy pochwałę, mieszka w każdym z nas. Potrzebujemy motywacji nie tylko tej wewnętrznej, ale także tej pochodzącej od innych. Jeśli chcemy pomóc drugiemu człowiekowi na drodze do osiągnięcia celu, zauważajmy postępy, chwalmy i gratulujmy. To pozytywnie wpłynie na jego motywację.

Relacja

Gratulując sukcesów budujemy relację z drugim człowiekiem. Zbliżamy się do niego. Powodujemy, że wzmacniają się nasze więzi. Człowiek, który słyszy wypowiadane przez nas słowa pochwały czuje się wdzięczny, doceniony i dowartościowany. Stajemy się dla takiej osoby ważni.

Informacja i instruktaż

Gratulowanie – po czwarte – ma też walor informacyjno-instruujący. Wypowiadając gratulacje mówimy o tym co jest dla nas ważne, pokazujemy naszą wrażliwość, ale też hierarchię wartości. Między wierszami dajemy instrukcję „Rób tak dalej! To właśnie mi się podoba! Ten kierunek jest dobry! Idź tą drogą!”.

Autorytet

Piątym walorem gratulowania jest budowanie własnego autorytetu. Menedżer, który chce nieco urosnąć w oczach swojego zespołu, powinien często i chętnie gratulować. Gratulowanie powoduje, że w mniemaniu osoby, która gratulacje przyjmuje, jesteśmy nieco wyżej. Gratulując pokazujemy nasze miejsce i rolę w zespole.

Gratulacje

I wreszcie, gratulując sami otwieramy się na otrzymywanie gratulacji. Menedżer, który czuje się niedoceniony powinien jak najczęściej gratulować. Z czasem on sam zacznie otrzymywać gratulacje od swoich pracowników.

Spencer Johnson napisał: „Jeśli chcemy nauczyć kogoś jak być asem. To najważniejszą rzeczą jest ‘przyłapanie’ go na robieniu czegoś dobrze, z początku może to być ‘mniej więcej dobrze’, a potem należy stopniowo przesuwać granicę w kierunku pożądanego zachowania”. Drogie żony, nie czekajcie więc aż mąż ułoży idealnie ubrania, ale doceńcie to, że tym razem leżą wszystkie na krześle, a nie zostały rozrzucone po całej sypialni. Drodzy mężowie, doceńcie to, że żona kupiła tylko dwie sukienki (pamiętajcie, że letnie wyprzedaże strasznie kuszą). Drodzy menedżerowie nie czekajcie, aż pracownik będzie idealnie wykonywał swoją pracę, ale postarajcie się zauważyć choćby najmniejszy wysiłek, który zbliża go do wyznaczonego przez was celu.

Gratulujmy sobie sukcesów, nawet jeśli są one niewielkie.

O mnie
Oferta
Kontakt