Ameryka. Lata 60-te. Segregacja rasowa ma się dobrze, a nawet bardzo dobrze (sic!). Zwłaszcza w południowych stanach ludzie uważają czarnoskórych za tych gorszych, zagrażających i niegodnych. I właśnie do miejsc, gdzie segregacja rasowa jest czymś naturalnym wybiera się nieprzeciętnie uzdolniony, ale czarnoskóry pianista Donald Shirley. Wie, że to nie będzie łatwa trasa koncertowa. Ludzie będą oklaskiwać jego talent, ale nie pozwolą korzystać mu z toalety dla białych, nie usiądą z nim do wspólnego stołu i każą nocować w odizolowanych hotelach.

Murzyn i „Warga”

Shirley nie musiałby jechać na południe, bo świetnie radzi sobie finansowo i żyje w bezpiecznym świecie. Jednak jest jakaś niezwykła siła (pewnie to siła przekory), która każe mu stanąć przed tymi, którzy uważają go za człowieka drugiej kategorii. W trasę zabiera Antoniego Vellalonga, zwanego „Wargą”. Człowieka, któremu daleko jest do szacunku wobec ludzi o innym niż biały kolorze skóry i któremu nie obce są wybuchy niekontrolowanych emocji.

Przyjaźń ponad uprzedzeniami

Film, o którym piszę to „Green Book” w reżyserii Petera Farrelliego, którego możecie kojarzyć z takich komedii jak „Sposób na blondynkę” czy „Głupi i głupszy”. Jednak niech autorstwo tamtych filmów Was nie zwiedzie, bo „Green Book” nie jest głupawą komedią obliczoną głównie na wzbudzenie salw śmiechu, ale pouczającą opowieścią o skutkach uprzedzeń i stereotypów, sposobów ich pokonywania, a także tego, że przyjaźń może zrodzić się w zupełnie nieoczekiwanych warunkach.

Trzy powody

Dlaczego warto obejrzeć „Green Book”? Po pierwsze dlatego, że pokazuje on świat budowany na uprzedzeniach. Świat, który może się wydawać bardzo odległy, ale świat, który w innych wymiarach dzieje się tu i teraz. Po drugie – dlatego, że to film pomimo wszystko optymistyczny i radosny. A po trzecie – dlatego, że „Zielona Książka” jest pełna znakomitej muzyki, która w filmie gra jedną z głównych ról.

„Green Book”, Universal Pictures 2018

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z coachingu!

Opłaty za coaching należy wnieść po uprzednim ustaleniu terminu sesji.
W razie pytań pisz lub dzwoń.

Kontakt