Bardzo często uczestnicy moich szkoleń, a także klienci coachingowi skarżą się, że choć chcieliby rozwijać się w zakresie różnych kompetencji, to jednak – z powodu wielu obowiązków – nie znajdują na to czasu. Pytają, co zrobić, aby obok pracy i życia osobistego znaleźć też czas na rozwój osobisty. Wychodząc naprzeciw takim pytaniom, chciałbym dzisiaj podzielić się kilkoma prostymi, ale skutecznymi sposobami na nieustanne samodoskonalenie. Odpowiem na pytanie: „jak inwestować w rozwój osobisty gdy brakuje czasu”.

Książki i jeszcze raz książki

Dla mnie osobiście książki zawsze były i nieustannie są źródłem wiedzy. Czytam prawie wyłącznie książki, które służą czemuś więcej niż tylko rozrywce. Prawie w ogóle nie sięgam po beletrystykę (będę miał na nią czas na emeryturze). Za to często sięgam po książki, które pomagają mi lepiej rozumieć świat i ludzi, rozwijając moje kompetencje osobiste i zawodowe. Gdy czytam książki zawsze robię to z długopisem w ręku. Podkreślam ciekawe fragmenty, zaznaczam inspirujące cytaty, czy też wypisuję tytuły, które poleca autor.

Audiobooki – książki dla zapracowanych

Ktoś powie: „Ale skąd wziąć czas na książki?”. Przyznam, że niekiedy marzę o tym, aby usiąść w moim wygodnym fotelu z filiżanką herbaty lub kubkiem kawy z mlekiem i zacząć czytać. Niestety taki komfort zdarza się mi ostatnio dość rzadko. Jak więc sobie radzę? Słucham książek w wersji audio. W moim samochodzie na pendrive zawsze mam ze sobą kilka audiobooków na interesujące mnie tematy. Oczywiście nie jest to to samo, co trzymanie książki w ręku i zaznaczanie interesujących fragmentów, ale wybieram taką formę pogłębiania mojej wiedzy, zamiast zrezygnować z książek w ogóle, uzasadniając to brakiem czasu. Skąd brać audiobooki? Są serwisy, w których można wykupić abonament. Sprawdź Legimi, Audiotekę, Storytel czy EmpikGo. 

Kursy i wykłady

Trzecią bardzo wartościową rzeczą, która pomaga mi w nieustannym rozwoju osobistym, jest uczestnictwo w kursach i wykładach. W większych miastach w Polsce nieustannie mają miejsce ciekawe kursy, spotkania i wartościowe wykłady. Niekiedy wstęp na nie jest zupełnie darmowy. Innym razem trzeba zapłacić jakieś niewielkie sumy. Oczywiście można się też wybrać na treningi i szkolenia z interesujących nas tematów, na które trzeba wyłożyć nieco więcej pieniędzy, ale – jedno jest pewne – opcji tego typu jest bardzo dużo i każdy może wybrać coś dla siebie.

Wykłady audio i video

A jeśli mieszkasz w małej miejscowości, albo nie masz czasu na to, aby wybrać się w jakieś miejsce o określonej porze, to zacznij szukać interesujących Cię tematów w Internecie. Moim ulubionym miejscem pogłębiania wiedzy psychologicznej jest, na przykład, kanał na YouTube uniwersytetu SWPS. Nagrania audio z otwartych wykładów tej uczelni znajdziecie też na niektórych streamingowych aplikacjach do słuchania muzyki (ja na przykład korzystam ze Spotify). Zresztą YouTube to studnia bez dna. Możecie znaleźć w niech wartościowe materiały rozwojowe chyba na każdy temat. Osobiście bardzo polecam też te wszystkie związane z marką TED lub TEDx. Wysłuchałem niejednego inspirującego wykładu gotując obiad, sprzątając mieszkanie czy też spacerując nad rzeką.

Webinary

Jeśli szukasz jakieś formy rozwoju, która pozwoli ci na interakcję z prelegentem i innymi uczestnikami wykładu czy szkolenia, to propozycją dla Ciebie mogą być webinary. Wśród wielu darmowych webinarów, które są nastawione tylko na sprzedanie jakiegoś produktu lub usługi, całkiem sporo jest takich, gdzie dostaniesz garść merytorycznej wiedzy z dziedziny, która Cię interesuje, a do tego będziesz miał/a możliwość zadać prowadzącemu pytanie, czy też przedstawić swoją opinię na jakiś temat.

Jak inwestować w rozwój osobisty gdy brakuje czasu? Jak widzisz jest kilka sposobów, aby skutecznie to zrobić. Podzielisz się swoimi?

Szukasz wsparcia w życiu osobistym lub zawodowym?

Próbna sesja coachingu to 50 minut spotkania online, w czasie którego będziesz mógł/mogła sprawdzić jak pracuje się z Coachem Wiktorem. Przygotuj temat, nad którym chcesz popracować i z nim zgłoś się na sesję. Kliknij niżej, aby kupić sesję w bardzo promocyjnej cenie!

Próbna sesja coachingu Wiktor Tokarski

Konsultacja online trwa 30 minut. Jest przeznaczona dla tych osób, które mają doświadczenie pracy z coachem, ale chcą porozmawiać z Wiktorem, aby sprawdzić czy jest on odpowiednią osobą do poprowadzenia ich procesu i ustalić warunki współpracy. Klijnij niżej, aby zarezerwować termin konsultacji.

Konsultacja w sprawie coachingu Wiktor Tokarski