Jak decyzje zakupowe podejmuje DISK? Co to w ogóle zapytanie?!? Wiem, wiem i już wyjaśniam. Chodzi mi o to jak kupują poszczególne typy osobowości czyli Dominanci, Inicjatywni, Stali i Korygujący. Każdy z nich koncentruje się na czymś innym.

Decyzje zakupowe Dominantów

Zacznijmy od Dominanta. Jest to osoba, która nie lubi zakupów, ale chętnie zamawia rzeczy do domu, by oszczędzić sobie czasu. Jeśli ma coś kupić w firmie, chętnie deleguje to innym, jasno określając kryteria wyboru. Dominant kupuje te rzeczy, które podkreślają jego status i są sprawdzone, a jeśli coś się psuje, szybko kupuje nowe. Jego decyzje zakupowe są błyskawiczne, ale przemyślane, a przy wyborze kieruje się własnym zdaniem lub rekomendacjami osób, które się na rzeczy znają. Dominant chętniej kupuje u osób konkretnych i pewnych siebie, a promocje traktuje z dużym sceptycyzmem.

Jak kupuje Inicjatywny?

Inicjatywny to z kolei osoba, która uwielbia zakupy, ponieważ dają jej możliwość spotkania ludzi i pokazania się. Nie przepada za zakupami online i kieruje się przy wyborze atrakcyjnością i wyjątkowością przedmiotu. Inicjatywny lubi znane marki i kieruje się opiniami influencerów przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Gdy coś się psuje, szybko kupuje nowe, a decyzje zakupowe podejmuje błyskawicznie, ale często bez wcześniejszego przemyślenia. Chętniej kupuje u osób energicznych i uśmiechniętych, które potrafią skomplementować Inicjatywnego, a promocje i wyprzedaże są dla niego nie lada okazją do wydawania pieniędzy (a bardzo to lubi).

Osoba Stała na zakupach

Stały lubi zakupy w towarzystwie kogoś, komu ufa i kto będzie mógł mu doradzić, dlatego nie przepada za zakupami online i woli tradycyjne metody zakupów. Kryterium wyboru to dla niego coś sprawdzonego i bezpiecznego, a sprzęty, które kupuje, mają być trwałe i posiadać rozszerzoną gwarancję. Marka nie jest dla niego ważna, liczą się raczej rekomendacje innych osób. Przy podejmowaniu decyzji zakupowych kieruje się opiniami specjalistów i instrukcjami obsługi, a decyzje zakupowe podejmuje po raczej powoli. Chętniej kupuje u osób spokojnych i rzetelnych, a promocje traktuje z dużą ostrożnością, no chyba, że promocyjny artykuł proponuje sympatyczny sprzedawca, któremu trudno odmówić…

A jak decyzje zakupowe podejmuje osoba Korygująca?

Na koniec mamy Korygującego, który lubi zakupy, ale trudno mu podejmować decyzje. Kryterium wyboru to dla niego nie tylko cena i jakość, bo sprzęty, które kupuje, muszą być funkcjonalne i trwałe. Marka nie musi być znana. Ważne by była solidna. Korygujący nieustannie porównuje, sprawdza i zbiera kolejne dane. Przy podejmowaniu decyzji zakupowych kieruje się opiniami specjalistów i instrukcjami obsługi, a decyzje zakupowe podejmuje po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich możliwości. Opinie znanych osób, a zwłaszcza influencerów są dla niego bezwartościowe. Korygujący chętniej kupuje u osób spokojnych i rzetelnych, a promocje traktuje jako okazję do zaoszczędzenia pieniędzy.

To by było na tyle na temat tego, jak kupują osoby Dominujące, Inicjatywne, Stałe i Korygujące. Każdy z tych typów ma swoje własne preferencje i sposoby podejścia do zakupów, więc ważne jest, by odpowiednio dostosować swoją strategię sprzedaży do potrzeb i oczekiwań klientów.

Gdybyś chciał lepiej poznać persologa zapraszam Cię na szkolenia. Więcej informacji znajdziesz tutaj: www.wiktortokarski.pl/persolog

Rozwój kompetencji miękkich w firmie i życiu osobistym

Business coaching

Rozwój biznesu

Poznaj ofertę

Life coaching

Rozwój osobisty

Poznaj ofertę

Szkolenia dla firm

Rozwój biznesu

Poznaj ofertę

Szkolenia online

Rozwój biznesu online

Poznaj ofertę

Mentoring

Mentoring dla Ciebie

Poznaj ofertę