Proces coachingu – krok po kroku

Aby odpowiedzieć na pytanie jak – krok po kroku wygląda proces coachingu trzeba najpierw wyjaśnić czym jest coaching. Otóż coaching to proces wspierający, skoncentrowany na rozwoju indywidualnym i zawodowym. Coaching dokonuje się w partnerskiej relacji między coachem a klientem (coachee). Jego celem jest rozwój umiejętności i kompetencji, zwiększenie świadomości, poszerzenie perspektyw i odkrycie nowych możliwości. Ten rodzaj wsparcia dokonuje się w czasie procesu coachingowego. Ten zaś jest składa się z kilku elementów. Niektóre z nich są elementami obowiązkowymi, a inne fakultatywnymi. Oto jak – krok po kroku – wygląda proces coachingu.

6 kroków w procesie coachingu

  1. Sesja próbna

    Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnego coacha skorzystaj z opcji sesji próbnej. Dzięki temu będziesz miał okazję poznać coacha i sprawdzić czy odpowiada Ci pod względem osobowości. Sesja próbna to też okazja, aby coachowi zadać pytania. Powinieneś dowiedzieć się jakie coach ma wykształcenie i gdzie uczył się coachingu. Zapytaj, czy miejsce, w którym uczył się coachingu realizuje program afiliowany przez którąś z instytucji zajmujących się coachingiem. W Polsce najbardziej znane instytucje to International Coach Federation, a także Izba Coachingu. Zapytaj coacha o doświadczenie w pracy z klientami, a także o to w czym się specjalizuje. W czasie sesji próbnej nakreśl tematy nad którymi chcesz pracować. Coach będzie mógł ocenić czy jest kompetentną osobą, aby dać Ci swoje wsparcie. Pamiętaj, że skorzystanie z sesji próbnej nie oznacza, że potem jesteś zobowiązany do wyboru tego coacha. W czasie sesji próbnej coach opowie Ci też o zasadach, którymi kieruje się w procesie coachingu. Krok 1 - coaching

  2. Pierwsza sesja coachingu

    Pierwsza sesja coachingu jest początkiem procesu coachingowego i jest dla niego kluczowa. W czasie pierwszej sesji wraz z coachem ustalicie zasady wzajemnej współpracy (np. częstotliwość sesji, warunki odwoływania sesji, kwestie płatności, sprawy związane z zadaniami domowymi, a także sposoby umawiania sesji i kontaktu z coachem pomiędzy nimi). Te ustalenia nazywane są kontraktem coachingowym. W czasie pierwszej sesji będziesz mógł ustalić cele na coaching. Coach użyje jednej z metod wyznaczania celów (np. SMART), aby pomóc określić Ci miejsce, do którego chcesz dojść na koniec procesu coachingowego. Niekiedy na pierwszej sesji coachingu – choć zależy to od szybkości ustalenia kontraktu i celów na coaching – udaje się rozpocząć regularną pracę.
    krok 2 coaching wiktor tokarski

  3. Sesje regularne

    Po pierwszej sesji coachingu rozpoczyna się regularna praca z klientem. Sesję obywają się co kilka lub kilkanaście dni (w zależności od ustaleń między klientem a coachem). Nadrzędnym celem całego procesu coachingu jest zrealizowanie celów założonych na pierwszej sesji. Każda z tzw. „sesji regularnych” może mieć jednak własny cel. Ten cel na sesję powinien być zbieżny z celem procesu. A jego realizacja powinna przybliżać klienta do realizacji celu nadrzędnego. Ilość sesji regularnych zależy m. in. od celów na coaching, tempa pracy klienta i doświadczenia coacha. krok 3

  4. Zadania domowe

    Sesje regularne coachingu mogą kończyć się zadaniami domowymi. Choć nie jest to element obowiązkowy to jednak wielu coachów proponuje zadania domowe. Są one związane z celem całego procesu coachingowego i wynikają z tematów poszczególnych sesji. Celem zadań domowych jest utrwalenie wyników pracy z sesji, rozszerzenie ich, a także przyspieszenie całego procesu coachingu. Kwestia zadań domowych powinna być ustalona na pierwszej sesji w kontrakcie coachingowym. Zwykle zadanie domowe traktowane są jako opcjonalne, ale pożądane. W takim ujęciu coach nie zadanie swojemu klientowi zadania, ale mu je proponuje. Klient może je przyjąć, albo odrzucić. Klient może też prosić o zmodyfikowanie zadania domowego albo przedstawienie innej propozycji. Jeśli zadanie domowe zostaje przyjęte – wówczas rozmowa na jego temat ma miejsce na kolejnej sesji.krok 4

  5. Ostatnia sesja – zakończenie procesu coachingowego

    Zakończenie procesu coachingu ma miejsce wówczas, gdy zrealizowany zostaje cel (cele) na coaching. O tym kiedy zakończyć proces coachingu decyduje klient (coachee) w porozumieniu z coachem, ale ostateczna decyzja należy zawsze do klienta. Celem ostatniej sesji jest po pierwsze – zweryfikowanie faktu realizacji celu; po drugie – podsumowanie procesu oraz – po trzecie – omówienie dalszych kierunków rozwoju klienta. krok 5

  6. Sesje follow-up

    Sesje follow-up to nieobowiązkowy element procesu coachingu. Ten rodzaj sesji ma miejsce po zakończeniu procesu coachingowego. Te sesje odbywają się rzadziej niż sesje regularne. Przykładowo – jeśli sesje regularne odbywały się co 7-10 dni wówczas sesje follow-up mogą się odbywać co 7 do 10 tygodni. Celem tych sesji jest pomoc klientowi w ugruntowaniu realizacji celu. Ilość sesji follow-up zależy od klienta. Niektórzy klienci odbywają sesje follow-up po kilku miesiącach, a nawet po roku od zakończenia procesu coachingu.krok 6

FAQ czyli Często Zadawane Pytania

Ile trwa sesja próbna?

Sesje próbne trwają zazwyczaj od 30 do 60 minut. Mogą się odbywać zarówno online jak i w gabinecie coacha.

Ile kosztuje sesja próbna?

O cenie sesji próbnej decyduje coach. Niektórzy (zazwyczaj początkujący coache) oferują sesje próbne. Inni oferują sesje próbne w promocyjnych lub regularnych cenach.

Ile kosztuje proces coachingu?

Cena procesu coachingu zależy od liczby sesji. Niektórzy coachowie oferują swoim klientom pakiety sesji, w których określona jest liczba sesji (np. 10-20 sesji). Oprócz tego można u nich wykupić pojedyncze sesje coachingu (co zazwyczaj jest mniej opłacalne niż wykupienie pakietu). Ceny profesjonalnego coachingu prowadzonego przez doświadczonych i odpowiednio przygotowanych coachów zaczynają się ok. 150 złotych za sesję (50-60 minut). Nie ma natomiast górnej granicy ceny sesji.

Jak długo trwa proces coachingu?

To ile będzie trwał Twój proces coachingu zależy od wielu czynników m.in. celów z którymi przychodzisz, poziomu otwartości na pracę nad sobą, a także zaangażowania w sam proces. Niektóre cele można osiągnąć w 3-5 spotkań, a nad niektórymi trzeba pracować dłużej. Na sesji próbnej możesz zapytać coacha o to jak długo może trwać praca nad Twoimi celami. Chociaż coach nie udzieli Ci precyzyjnej odpowiedzi to jednak – na podstawie dotychczasowego doświadczenia – może określić przybliżony czas pracy w zakresie tematyki, którą chcesz podjąć na sesjach.

Czym jest kontrakt w coachingu?

Kontrakt coachingowy to ustna lub pisemna umowa między coachem a klientem dotycząca przebiegu procesu coachingowego. Ustala się w nim długość sesji, kwestie komunikowania się z coachem między sesjami, temat zadań domowych, a także sprawy etyczne – jak choćby – zachowanie tajemnicy coachingu. Kontrakt ustalany jest zwykle na pierwszej sesji coachingu. Obie strony (zarówno coachee jak i coach) powinny zgodzić się na wszystkie zasady kontraktu. Ta ich wzajemna umowa może być zapisana, ale może być też ustna.

Czy mogę zrezygnować z coachingu w trakcie trwania procesu?

Tak, o tym kiedy rezygnujesz z coachingu decydujesz Ty. Warto tę decyzję skonsultować z coachem, ale musisz wiedzieć, że to zawsze ma być Twoja wolna decyzja.

Czy proces coachingu objęty jest tajemnicą zawodową coacha?

Tak, coach jest zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej. Jest to jedna z zasad etycznych, które powinny towarzyszyć każdemu coachowi. Tajemnica dotyczy spraw podejmowanych przez klienta na sesjach, a także sam fakt odbywania procesu coachingu przez daną osobę.

Co zrobić jeśli coach przekroczy zasady etyczne swojej pracy?

Naruszenia zasad etycznych przez coacha należy zgłaszać instytucjom zrzeszającym coachom (np. ICF lub Izba Coachingu), albo organizacjom, w których coach uzyskał certyfikat upoważniający go do wykonywania zawodu coacha. Jeśli coach jest zrzeszony, w którejś z tych instytucji wówczas zosaną podjęte wobec niego kroki wyjaśniające. Ciężkie naruszenia zasad etycznych mogą skutkować odebraniem coachowi prawa wykonywania zawodu, a także zgłoszenie sprawy organom ścigania.

Ile celów mogę podjąć w jednym procesie coachingu?

Liczba celów w procesie coachingu zależy od Ciebie. Pamiętaj jednak, że od tej liczby zależy długość procesu. Najlepiej skupić się nad 1-2 celami, a jeśli potem okaże się, że chcesz na coaching wnieść nowe cele wówczas będzie taka możliwość. To zaś będzie skutkowało przedłużeniem procesu coachingu.

Czy w trakcie trwania procesu coachingu mogę zmodyfikować lub zmienić cel?

Zdecydowanie tak! Decyzja o zmianie lub modyfikacji celu zależy tylko od Ciebie. Niekiedy w procesie coachingu klienci odkrywają nowe wymiary swojego życia, czy pracy, a także uzyskują nową perspektywę na sprawę, którą określili początkowo jako swój cel. W takich wypadkach modyfikacja lub zmiana celu jest nie tylko możliwa, ale nawet konieczna.

Jaka długość sesji jest odpowiednia?

Sesje coachingu trwają od 45 do 90 minut (niekiedy dłużej). Zazwyczaj jest to 50 lub 80 minut. Jeśli coach oferuje dwa rodzaje długości sesji – możesz go zapytać jaka długość byłaby dla Ciebie odpowiednia. Jeśli sam chcesz o tym zadecydować weź pod uwagę czynnik finansowy, a także sposób Twojej komunikacji. Osobom, które zazwyczaj są rozmowne i lubią dygresje sugeruje się wybór dłuższych sesji. Jeśli zależy Ci na szybkim osiągnięciu celów – dłuższe sesje będą dobrym wyborem.

Czym są zadania domowe w procesie coachingu?

Zadania domowe to ćwiczenia, których celem jest pomóc klientowi w rozwinięciu lub utrwaleniu kompetencji związanych z celem procesu coachingowego i wynikająca z danej sesji. Jeśli, przykładowo, głównym celem klienta jest uporządkowanie swoich obowiązków i lepsze zarządzanie swoim czasem, a sesja dotyczyła priorytetyzacji zadań, wówczas coach może zaproponować pracę z określaniem priorytetów codziennym zadaniom. Zadania domowe nie są elementem obowiązkowym procesu coachingu. Klient może zadecydować, że nie chce otrzymywać i wykonywać zadań. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku proces coachingu może się znacznie wydłużyć. Tak naprawdę zadania domowe są w interesie klienta.

Jak wygląda sesja coachingu?

Sesja coachingu to życzliwa i partnerska rozmowa między klientem (coacheee) a osobą prowadzącą proces coachingu czyli coachem. Coach zadaje pytania, przekazuje feedback klientowi i za pomocą odpowiednich narzędzi dopasowanych do celu i do klienta, pomaga mu w zrobieniu kolejnego kroku w kierunku obranego celu. Regularna sesja coachingu zaczyna się zwykle od rozmowy na temat postępów, które klient poczynił od ostatniej sesji, a także na temat zadania domowego (jeśli takie było).

Czy sesje online są równie skuteczne jak te w gabinecie?

Zdecydowanie tak! Zarówno obserwacje coachów prowadzących sesje online jak i badania na ten temat (np. robione przez firmy korzystające z coachingu online) potwierdzają pełną skuteczność sesji coachingu online. Dodatkowym atutem tego rodzaju sesji jest oszczędność czasu osób uczestniczących w procesie. Sesje online są też zwykle tańsze od tych odbywanych w gabinecie coacha lub – w przypadku business coachingu – w siedzibie firmy.

Jak wygląda prawidłowa relacja z coachem?

Relacja klient – coach to relacja partnerska. Coach jest partnerem dla klienta. To jest relacja dwóch osób będących na tym samym poziomie. W przeciwieństwie do relacji psychoterapeuta klient, w coachingu dopuszcza się możliwość budowania prywatnej relacji między klientem a coachem.

Czy coach musi mieć wiedzę z zakresu dotyczącego mojego celu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele szkół coachingu twierdzi, że coach nie musi posiadać wiedzy z zakresu, w którym wspiera swojego klienta, ale rzeczywistość pokazuje, że taka wiedza jest przydatna i może bardzo usprawnić realizacji procesu coachingu.

Czy można przedłużyć proces coachingu?

Tak, nawet przedłużenie procesu coachingu jest możliwe. Ta decyzja jest zawsze po stronie klienta. Warto ją skonsultować z coachem, ale ostateczną decyzję ponosi klient. Przedłużenie procesu coachingu ma miejsce zazwyczaj wtedy, gdy klient w procesie odkrywa jakieś nowe sfery, nad którymi pracuje, albo jeśli cel nie został zrealizowany w zakładanym wcześniej czasie.

Czy można wrócić do coacha z nowym celem do rozwoju?

Zdecydowanie tak! Wielu klientów wraca do swoich coachów z nowymi celami do realizacji. Atutem takiego rozwiązania jest zbudowana w pierwszym procesie coachingowym relacja między klientem a coachem. Relacja ta pomaga w drugim i kolejnych procesach w szybszej realizacji celów.

Szukasz wsparcia w życiu osobistym lub zawodowym?

Próbna sesja coachingu to 50 minut spotkania online, w czasie którego będziesz mógł/mogła sprawdzić jak pracuje się z Coachem Wiktorem. Przygotuj temat, nad którym chcesz popracować i z nim zgłoś się na sesję. Kliknij niżej, aby kupić sesję w bardzo promocyjnej cenie!

Próbna sesja coachingu Wiktor Tokarski

Konsultacja online trwa 30 minut. Jest przeznaczona dla tych osób, które mają doświadczenie pracy z coachem, ale chcą porozmawiać z Wiktorem, aby sprawdzić czy jest on odpowiednią osobą do poprowadzenia ich procesu i ustalić warunki współpracy. Klijnij niżej, aby zarezerwować termin konsultacji.

Konsultacja w sprawie coachingu Wiktor Tokarski
By |2024-02-23T17:16:28+01:00poniedziałek, 15 maja, 2023|0 komentarzy

Podziel się z innymi!

O autorze:

Trener biznesu i business coach. Trener rozwoju osobistego i life coach. Mentor przedsiębiorców, coachów i life mentor. Doktor socjologii. Pasjonat podróży. Wielbiciel psów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Tytuł

Przejdź do góry