Jakiś czas temu miałem przyjemność obejrzeć film, który w Polsce tak mało znany, że nawet nie nadano mu tytułu w naszym języku. Film nosi angielski tytuł „The Prize Winner of Defiance Ohio”, co można przetłumaczyć jako „Zwyciężczyni z Defiance, stan Ohio”. Do sięgnięcia po tę produkcję skłoniło mnie mnie to, że gra w nim Julianne Moore – aktorka, którą bardzo cenię.

Załamana kariera i alkoholizm

Rzecz dzieje się w latach 50. i 60. w małej miejscowości Defiance w stanie Ohio w USA. Wielodzietna rodzina boryka się uzależnieniem od alkoholu ojca. Nieszczęśliwy wypadek przekreślił jego karierę muzyczną, zmusił do pracy w zawodzie mechanika i spowodował, że ojciec wpadł w chorobę alkoholową. Większość pieniędzy, które zarabia przeznacza na alkohol.

Rezolutna Evelyn

Na szczęście Leo ma obok siebie kochającą i rezolutną żonę, która wykorzystuje nadarzające się okazje, by brać udział w konkursach i wygrywać w nich małe i wielkie nagrody. Dzięki temu rodzina ma co jeść i gdzie mieszkać. I to wszystko wygląda jak jakaś kiepska bajka, jeśli pominie się jeden istotny szczegół – ta historia wydarzyła się naprawdę, bo film oparty jest na faktach.

Usprawiedliwiona przemoc

Film jest pełen zaskakujących momentów, zwrotów akcji i wzruszeń. Niekiedy irytuje w nim nieco naiwna postawa Evelyn w stosunku do męża, ale staje się to zupełnie zrozumiałe, gdy widz przypomni sobie, że akcja toczy się w bardzo specyficznej sytuacji społeczno-kulturowej, w której kobieta miała być kurą domową, a facet mógł sobie pozwalać na nadużywanie alkoholu i przemoc i był w tym „usprawiedliwiony”. Świetnie obrazuje to scena, gdy Leo popijając whisky słucha radiowej relacji z meczu swojej ukochanej drużyny i wobec ich przegranej wpada w szał uszkadza zamrażarkę, którą wygrała jego żona i która miała zostać spieniężona. W domu Ryanów pojawia się najpierw policja, która podziela odczucia Stevena po meczu, a potem ksiądz, który rozmawia z Evelyn usprawiedliwiając alkoholizm jej małżonka.

Pogodzić się, ale się nie poddać

To, co mnie zachwyciło w postaci granej przez Julianne Moore było zupełne pogodzenie się z sytuacją, w której się znalazła. Ta postawa jednak nie przekształciła się w smutek i poddanie się, ale w chęć znalezienie innych sposobów, by utrzymać rodzinę razem i dać jej to, czego potrzebuje. Evelyn nie jest rewolucjonistką, która wobec trudności życiowych postanawia odejść od męża i walczyć o prawa kobiet. Ona jest – nieco naiwną, ale w tej naiwności piękną – kobietą, która robi to, co może, aby uchronić to co kocha.

Film „The Prize Winner From Defiance, Ohio”, DreamWorks 20015

Kup coaching

Opłaty za coaching należy wnieść po uprzednim ustaleniu terminu sesji.
W razie pytań pisz lub dzwoń.

Kontakt