Przyjaźń to jeden z najpiękniejszych darów, jakie mamy na tym świecie. Dla niektórych przyjaźń jest tak samo ważna jak rodzina, a bywają i tacy, którzy przyjaźń przedkładają nad więzy krwi i twierdza, że przyjaciele są rodziną z wyboru i dlatego cenią ją sobie bardziej niż rodzinę naturalną.

Przyjaźń tematem książki

Książkę Alana Loy’a McGinnisa po raz pierwszy przeczytałem tak dawno temu, że nie jestem w stanie przypomnieć sobie roku, gdy trafiła w moje ręce. Gdy kilka dni temu otrzymałem ją w prezencie ucieszyłem się niesamowicie, gdyż książka ta wywarła kiedyś ogromy wpływ na moje życie, więc z radością przeczytałem ją po raz kolejny, aby sprawdzić, co z treści przyswojonych przed laty pozostało w mojej głowie i jak te treści wpłynęły na moje życie, ale o tym napiszę na końcu tej recenzji.

Poradnik o tym jak zbliżyć się do ludzi

Książka psychologa i psychoterapeuty Alana Loy’a McGinnica jest poradnikiem dla każdego kto chce budować głębokie relacje przyjaźni, rozwijać je, a także znaleźć wskazówki jak odbudować przyjaźń, która chyli się ku zmierzchowi.

Jak zdobyć przyjaciół?

„Sztuka przyjaźni” wydana przez wydawnictwo Vocatio składa się z czterech części. W pierwszej autor omawia pięć sposobów pogłębiania kontaktów towarzyskich. To właśnie tam pisze o tym dlaczego niektórym ludziom nigdy nie brakuje przyjaciół, a dla niektórych budowanie tego typu relacji jest trudne. W tym kontekście wspomina o umiejętności otwierania się przed innymi, którą nazywa sztuką oraz o wartości okazywania uczuć.

Przyjaźń i jej budowanie

Druga część dotyczy wzmacniania zażyłości z innymi ludźmi. Znajdziemy w niej informacje o tym jak ważny w przyjaźni jest dotyk oraz afirmowanie drugiego człowieka, a także wskazówki o tym jak umiejętnie prowadzić rozmowę. A rozdział kończy się refleksjami na temat łez i tego jak ważne w przyjaźni jest okazywanie słabości i wspólne przeżywanie cierpienia.

Przyjaźń a trudne emocje

Kolejny – trzeci rozdział – został poświęcony trudnym emocjom (autor nazywa je emocjami negatywnymi). Spotkamy się tam z „miłym facetem”, którego postawa prowadzi donikąd oraz poznamy techniki wyrażania złości.

Wyzwania stojące przed przyjaźnią

W ostatniej części autor pochyla się nad problemami, które mogą się w przyjaźniach pojawiać. Dotyka tu tematu ratowania słabnącej przyjaźni, przebaczenia oraz wierności. Porusza też trudny temat czynnika erotycznego w relacji przyjacielskiej.

Wpływ książki na moje życie

Na początku wspomniałem, że książkę „Sztuka przyjaźni” przeczytałem po raz pierwszy tak dawno temu, że nawet trudno mi sobie przypomnieć, który to był rok. Teraz, dzięki ponownej lekturze, zobaczyłem jak bardzo ta książka wpłynęła na budowane przeze mnie relacje z innymi ludźmi. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat w moim życiu pojawiło się wiele ważnych osób. Z niektórymi z nich budowałem relacje przyjaźni przez jakiś czas, z innymi w tych relacjach jestem nadal. Dzięki książce McGinnisa wiem jak budować relacje przyjaźni i jak je pielęgnować. Dzięki tej książce stałem się bardziej człowiekiem i otaczają mnie ludzie, na których mogę liczyć, nie tylko w czasie epidemii koronawirusa.

Alan Loy McGinnis, Sztuka przyjaźni czyli jak zbliżyć się do ludzi, na których nam zależy, Oficyna Wydawnicza VOCATIO, Warszawa 2020 (wydanie 16).

__________

A jeśli chciałbyś/chciałabyś przeczytać mojego ebooka nt. przyjaźni to serdecznie zapraszam do darmowego pobierania.

Jesteś zainteresowany/a rozwojem osobistym lub zawodowym?

Zapraszam Cię na próbną sesję coachingu

Próbna sesja coachingu coach Wiktor Tokarski