Zastanawiałeś się kiedyś jak doprowadzić do wypalenia zawodowego? Mamy dla Ciebie 18 praktycznych porad jak osiągnąć ten stan. Rad udziela Wiktor, który kilkanaście lat temu z powodzeniem osiągnął ten cel lądując w szpitalu na oddziale neurologicznym

18 sprawdzonych wskazówek jak doprowadzić do wypalenia zawodowego

 1. Nie wysypiaj się! Sen to strata czasu. Sen to niepotrzebne lenistwo. Sen nie jest konieczny, aby człowiek mógł logicznie myśleć, zapamiętywać i pomóc w regeneracji swojego mózgu. Ogranicz sen do minimum.
 2. Planuj kalendarz na maxa. Zero przerw, zero odpoczynku. Tylko praca, praca i jeszcze raz praca.
 3. Nie spożywaj regularnych posiłków. Jeśli już musisz jeść to rób to nad zlewem, albo – jeszcze lepiej nad zmywarką. To bardzo oszczędza czas.
 4. Nigdy nie wyciszaj telefonów i powiadomień. Bądź dostępny dla wszystkich w każdym momencie. Niech inni ludzie decydują o Twojej dostępności. Niech technika zarządza Twoim życiem.
 5. Pracuj przynajmniej 12 godzin dziennie. Dwanaście? Tylko dwanaście?!? Wiem, że stać się na więcej! Pracuj nawet po 20 godzin na dobę. To naprawdę na się zrobić.
 6. W weekendy też pracuj! Kto w ogóle wymyślił weekend? Dzień wolny? Bleee… Strata czasu. Weź do domu pracę i dobrze wykorzystaj weekend.
 7. Wolne weekendy miewaj tylko raz w miesiącu. Albo – najlepiej – raz na kwartał. Oczywiście nie przesadzaj z tymi wolnymi weekendami, ale jeśli już musisz – bo trzeba zrobić fotki na fejsa i insta z city breaku w Barcelonie, albo innym Paryżu, to pamiętaj, że nikt nie musi wiedzieć, że w Barcelonie też jest szybkie wifi i że można oddać się przyjemności pracy.
 8. Z urlopu zrezygnuj, ale gdy „musisz” (bo żona zagroziła rozwodem, albo mąż znalazł sobie kochankę) to koniecznie weź laptopa i pracuj. Bądź też cały czas pod telefonem. Denerwuj się na dzieci, że pochlapały Cię wodą, a ty zaraz masz calla na zoomie, albo innym teamsie.
 9. Zasypiaj myśląc o pracy, a pierwszą rzeczą, o której pomyślisz po przebudzeniu – niech będzie praca.
 10. Koniecznie bądź pracownikiem na każde zawołanie szefa (użyteczne słownictwo „już szefie”, „tak szefie”, „to będzie na wczoraj”).
 11. Bądź matką polką – niech ludzie wiedzą, że dla dzieci zrobisz wszystko, nie dośpisz, nie dojesz i poświęcisz się im całkowicie. Takich matek potrzebuje ojczyzna! Męża nie angażuj, niech się chłop wyśpi. To nieważne, że Ty pracujesz w korpo i – jeszcze – ogarniasz cały dom. Pamiętaj, że może ktoś wystawi Ci pomnik matki polki jak ten, który ponoć stoi w Raciborzu.
 12. Gdy brakuje Ci siły – koniecznie udawaj, że jest wszystko w porządku. Ciągnij dalej. Pamiętaj, że możesz być lepsza/y od Syzyfa.
 13. Nigdy nie leniuchuj – pamiętaj, że lenistwo jest jednym z grzechów głównych. Lenistwo to wstyd. Być przyłapanym na lenistwie to totalna załamka.
 14. Cały czas bądź zapracowany – kto nie pracuje niech też nie je! Jeśli już nie możesz pracować to udawaj, że coś robisz. Nigdy nie daj się przyłapać na popołudniowej drzemce. Drzemki są dla słabeuszy!
 15. Zainstaluj sobie aplikację do budowania nawyków. Pamiętaj, że jeśli odpowiednio ją skonfigurujesz (czytaj: od razu będziesz chciała/chciał wyrobić sobie wszystkie możliwe nawyki) to staniesz się supermanem lub wonder woman w zaledwie 21 dni. Niech apka zawładnie Twoim życiem!
 16. Nigdy nie proś o pomoc. Wszystko rób sam/a. Pamiętaj, że masz się wykazać. Proszenie o pomoc to słabość. Ty nie jesteś słaby/a!
 17. Jeśli jesteś business woman to pamiętaj, że nie wolno Ci zatrudnić nikogo do sprzątania, prasowania czy gotowania w domu. To wstyd, żeby polska kobieta nie robiła tego sama. Co powiedzą sąsiedzi („Pacz jaka ważna się zrobiła”)? Co powie teściowa („Co się stało z tymi kobietami, że nie mają czasu dla dzieci i męża…”).
 18. Jeśli jesteś biznes men to nigdy nie odpuszczaj, zawsze podkręcaj sobie cele i pamiętaj, że masz być idealnym przykładem dla Twoich pracowników. Pracuj po 20 godzin dziennie. Mów im, że chodzisz na jogę albo mindfulness, ale tak naprawdę wracaj do domu i pracuj dalej. Pamiętaj, że oszczędnością i pracą ludzie się bogacą.

Co dodałbyś/dodałabyś do tej listy od siebie? Dobre rady są w dobrej cenie!

Wypalenie zawodowe to nie żart

Mam nadzieję, że rozumiesz to, że mój powyższy wpis to żart z kategorii czarnego humoru. Jednak wypalenie zawodowe nie jest żartem. Jest bardzo poważną rzeczywistością, która dotyka coraz więcej ludzi. Wypalenie zawodowe, chroniczne zmęczenie i inne nieprzyjemne konsekwencje źle pojętego zaangażowania w pracę – to rzeczywistość dopadająca coraz więcej Polek i Polaków. Granica między zaangażowanie w pracę, a bycie pochłoniętym przez pracę jest często niewidoczna.

Jeśli czytając powyższy tekst odnalazłeś/aś się przy którejś ze „wskazówek” to może oznaczać, że potrzebujesz pomocy. Chętnie udzielę Ci takiej pomocy. Pomogę Ci przyjrzeć się temu, gdzie może tkwić źródło Twoich problemów, a potem – razem z Tobą – krok po kroku przeprowadzę się przez proces odzyskiwania równowagi życiowej. Zapraszam Cię na sesje mentoringu w temacie work-life balance, auto-empatycznego zarządzania sobą w czasie i szanowania swoich granic (kliknij tutaj).

Mentoring dla Ciebie!

Jedną z form wsparcia oferowanych przez Instytut Szkoleń i Coachingu jest mentoring. Oferujemy mentoring dla przedsiębiorców, menedżerów, mentoring dla coachów, którzy ukończyli certyfikowane szkolenia z zakresu coachingu i wchodzą na rynek, a także life mentoring.

Umów spotkanie w sprawie mentoringu