Mniej więcej dwadzieścia lat temu w moje ręce wpadła książka, pt. „Zdradzony przez ojca” polskiego psychologa i psychoterapeuty Wojciecha Eichelbergera. Była to jedna z najważniejszych książek, którą przeczytałem w życiu. Pomogła mi zrozumieć i poukładać zarówno swoje sprawy osobiste, ale też dała dawkę cennej wiedzy, która przydała się potem w pracy z wieloma osobami, z którymi miałem przyjemność się spotkać.

Bolesny brak ojca

„Zdradzony przez ojca” to pozycja licząca zaledwie kilkadziesiąt stron, ale nasycona jest doświadczeniem pracy terapeutycznej znakomitego psychoterapeuty. Punktem, który łączy całość jest postać ojca w życiu mężczyzny. Autor zarówno rolę ojca w wychowaniu syna, jak i bardzo bolesne konsekwencje fizycznego lub/i emocjonalnego braku ojca w życiu dorastającego mężczyzny.

Zdradzony syn

Eichelberger nazywa sposoby w jakie ojcowie zdradzają swoich synów. Wylicza cztery najczęściej występujące: „zniszczę cię”, „matka jest ważniejsza od ciebie”, „podziwiaj mnie” i „nie chcę cię”. Opisując każde z tych postaw pokazuje ich źródła, a także konsekwencje dla relacji ojcowsko-synowskiej.

Strategie przetrwania

Autor pisze też o manowcach inicjacji i pokazuje dziewięć „strategii przetrwania”. Rozumie je jako sposoby radzenia sobie ze sobą, otaczającym światem i relacjami międzyludzkimi, które występują u mężczyzn, którzy zostali zdradzeni przez swoich ojców.

Matka

W końcowej części książki psychoterapeuta podnosi też kwestię roli matki w życiu syna oraz jego wychowaniu, a także daje wskazówkę co mogą/powinni zrobić w swoim życiu ci mężczyźni, którzy w swoim dzieciństwie nie doświadczyli wsparcia swoich ojców.

Dla kogo ta książka?

Książka „Zdradzony przez ojca” to pozycja przede wszystkim dla samych facetów. Pomaga w zrozumieniu siebie, swoich zachowań, a także daje inspirację do rozwiązania problemów, z którymi wielu mężczyzn boryka się w dorosłym życiu. Warto by bo książkę sięgnęły także kobiety, które próbują budować zdrowe relacje ze swoimi partnerami czy mężami. Książka powinna być też lekturą obowiązkową dla ojców i matek, którzy posiadają synów i chcą wychować ich w taki sposób, by ci weszli w dorosłość silni i zdolni do budowania zdrowych relacji z innymi ludźmi.

A oto kilka cytatów z książki:

  • „Ojciec Chłopca sam był kiedyś chłopcem zdradzonym przez ojca, wychowywanym głównie przez kobiety, i nie wie, jak zajmować się synem. Pamiętajmy więc, czytając dalej tę opowieść, Że wszystko, co zostanie powiedziane o Chłopcu, dotyczy też jego ojca — a zapewne też ojca jego ojca. Skoro ojciec Chłopca został zdradzony przez swego ojca, to nie wystarcza mu na długo zapału, żeby troszczyć się o syna. Ma poczucie, że spełnił swoją rolę, płodząc go i ewentualnie dopilnowując, by mógł w miarę bezpiecznie się urodzić.”
  • „Wielu niszczących ojców to alkoholicy. W alkoholizm łatwo wpadają ludzie, uciekający przed swóją wewnętrzną, wyniesioną z dzieciństwa hańbą, spotęgowaną przez okoliczności ich dorosłego życia. Ale mogą to być też ojcowie opętani czymą innym niż alkohol: dogmatyczni ideolodzy lub wyznawcy, tak zwani ludzie żelaznych zasad, wojskowi czy inni funkcjonariusze autorytarnych i hierarchicznych organizacji. Wobec syna po raz pierwszy i być może ostatni w swoim życiu mogą poczuć się lepsi.”
  • Gdy mamy nadopiekuńczą mamę, będziemy bali się dojrzałych, samodzielnych kobiet. Może się zdarzyć, że na zawsze pozostaniemy chłopcem, bojącym się świata, bojącym się podejmować ryzyko i sięgać po wolność”

Wojciech Eichlberger, Zdradzony przez ojca, Wydawnictwo Do, Warszawa 1998

Wszystkich zainteresowanych poprawą jakości swojego życia zapraszam do kontaktu.

Kup coaching

Opłaty za coaching należy wnieść po uprzednim ustaleniu terminu sesji.
W razie pytań pisz lub dzwoń.

Kontakt