Nigdy nie zastanawiałeś/-aś się, jak Twoja przeszłość wpływa na Twoją obecną sytuację? Powiedziano kiedyś, że przeszłość kształtuje nasze „tu i teraz”, ale to jest tylko część prawdy. Nasza historia życia, czyli inaczej nasza przeszłość, niezaprzeczalnie wywiera wpływ na to, kim jesteśmy dzisiaj.  Jeśli dorastałeś/-aś w skomplikowanym otoczeniu rodzinnym lub doświadczyłeś/-aś traumatycznych zdarzeń, możesz zastanawiać się, jak prowadzić „normalne” życie. Czy trudne doświadczenia dzieciństwa zamykają możliwość szczęśliwej dorosłości? Wiele zależy od Ciebie. W tym artykule odpowiem na pytanie jak radzić sobie z trudną przeszłością.

Trzy strategie jak radzić sobie z trudną przeszłością

Twoje podejście do własnego życia będzie determinowało odpowiedź na powyższe pytania. Widzę trzy główne strategie:

  1. Ignorowanie przeszłości: „Nie przejmuję się moją przeszłością. Skupiam się na teraźniejszości i żyję po swojemu. Nie wierzę, że moje poprzednie doświadczenia wpływają na moje obecne życie.”
  2. Utrzymywanie się w bólu przeszłości: „Moja przeszłość naznaczyła mnie tak mocno, że jestem skazany/-a na niekończący się ból. Nie potrafię poradzić sobie z tym, co mnie spotkało. Pozostaje mi jedynie cierpieć aż do śmierci, kiedy skończy się mój ból”.
  3. Przeobrażanie złych doświadczeń z przeszłości w siłę: „Miałem/-am trudną przeszłość, ale jestem gotów/-a zmierzyć się z tym. Moja przeszłość nie była tylko bólem, ale też cennymi doświadczeniami, które mnie ukształtowały. Przyglądam się swojej przeszłości i akceptuję ją, pracując nad sobą, aby przeszłość nie wpływała negatywnie na moją teraźniejszość. Czerpię nauki z mojej przeszłości, które pomagają mi stać się lepszą osobą.”

Kwestia zaprzeczania faktom

W przypadku pierwszej strategii, trudne doświadczenia z przeszłości mogą odcisnąć bolesne piętno. Ignorowanie przeszłości i zaprzeczanie faktom jest niebezpieczne. Można przez pewien czas udawać, że wszystko było w porządku, lub że traumatyczne zdarzenia nie wpłyną na teraźniejszość. Jednak, jak pokazuje doświadczenie wielu osób, szybkie uświadomienie sobie prawdy oszczędza trudnych i bolesnych doświadczeń w przyszłości.

Utwierdzanie się w bólu

Druga strategia, mimo że na pierwszy rzut oka wygląda najgorzej, niesie ze sobą nadzieję. Stawanie twarzą w twarz z trudnościami, a nie uciekanie od nich, może ostatecznie prowadzić do momentu, w którym możemy poprosić o profesjonalną pomoc w uporaniu się z trudnymi doświadczeniami.

Złoty Środek: przekształcanie przeszłości w siłę

Najzdrowsze jest podejście, które nie zaprzecza trudnej historii, ale też nie pozwala na zbytnie zapętlenie się w niej. Takie osoby dostrzegają trudności i wyciągają z nich wnioski. W takiej pracy nad sobą często potrzebna jest pomoc psychoterapeuty. W innych przypadkach wystarczy szczera rozmowa z przyjacielem, lub wsparcie coacha, który pomoże w odkryciu potencjału ukrytego w trudnych doświadczeniach. Jak sobie radzić z trudną przeszłością? Zrób z niej swój atut!

Jak radzić sobie z trudną przeszłością w life coachingu

Spojrzenie z innej perspektywy

Life coaching to narzędzie, które może znacząco wspomóc w procesie przekształcania przeszłości w siłę. Jego głównym celem jest pomoc w zidentyfikowaniu twoich celów, pragnień i marzeń, a następnie wsparcie na drodze do ich realizacji. Life coach pomaga spojrzeć na przeszłość z innej perspektywy, odkryć ukryte lekcje i zasoby, które niesie ze sobą twoja historia.

Przełamanie bariery bólu

W przypadku trudnej przeszłości, coach pomoże Ci przełamać barierę bólu i zrozumieć, jak te doświadczenia pomogły Ci stać się tym, kim jesteś dzisiaj. Pomoc coacha może obejmować także rozwijanie umiejętności radzenia sobie z emocjami, poprawę samooceny i wzmacnianie poczucia własnej wartości.

Nowa perspektywa dzięki coachingowi

Life coaching to także przestrzeń, gdzie możesz czuć się bezpiecznie i swobodnie, aby otworzyć się na nowe możliwości i spojrzeć na swoje życie z nowej perspektywy. Pamiętaj, że coach to nie sędzia, który ocenia twoją przeszłość, ale partner, który pomaga Ci w pełni wykorzystać swój potencjał i tworzyć lepszą przyszłość.

Przeszłość jest integralną częścią nas, ale to, jak ją interpretujemy i z jakim nastawieniem do niej podchodzimy, ma ogromny wpływ na naszą teraźniejszość i przyszłość. Naucz się przekształcać swoje doświadczenia w siłę i stwórz lepsze jutro.

Szukasz wsparcia w życiu osobistym lub zawodowym? Zapraszam Cię na próbną sesję coachingu

Próbna sesja coachingu coach Wiktor Tokarski