Kto z nas nie marzy o tym, aby żyć dostatnio i nie martwić się o finanse. Jeśli należysz do tych osób, ale do tej pory nie osiągnąłeś swojego celu w tym zakresie warto abyś przyjrzał/a się swoim przekonaniom. Otóż przekonania na temat pieniędzy, bogactwa i zarządzania nimi mogą Cię albo wspierać, albo być blokującą przeszkodą na drodze do życia o jakim marzysz.

Czym jest przekonanie?

Przekonanie jest to myśl, którą uważamy za prawdziwą. Przekonanie to silna opinia na temat tego co jest dobre, a co złe. Przekonania są naszymi sposobami patrzenia na świat, są okularami przez które patrzymy na otaczającą nas rzeczywistość. Przekonania są sposobami na szybką ocenę, tego z czym się spotykamy.

Przekonania sprawiają, że postrzegamy świat nie takim jakim on jest, ale takim jakimi my jesteśmy. Wiecie jaka jest różnica w przekonaniach pszczoły i muchy? Oba insekty latają po tym samym świecie. Pszczoła lata powtarzając „Kwiaty, kwiaty, wszędzie kwiaty!”. A mucha? Mucha lata i powtarza „Gówno, gówno, wszędzie gówno!”.

Przekonania dzielimy na dwie kategorie: przekonania wspierające i przekonania niewspierające. Wspierające to te wszystkie, które sprzyjają w tym, abyśmy prowadzili takie życie jakiego pragniemy. Przekonania wspierające to takie, które powodują, że możemy o sobie powiedzieć, że jesteśmy szczęśliwi. Przekonania wspierające to te, które wspierają nas w drodze do realizacji naszych celów. Henry Ford powiedział kiedyś: „Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz to również masz rację”. Taka jest właśnie siła przekonań.

Skąd się biorą nasze przekonania na temat pieniędzy

Możecie zapytać skąd się biorą nasze przekonania – w tym – przekonania na temat pieniędzy. Myślę, że możemy powiedzieć, że są 4 główne źródła przekonań. Mówiąc o głównych źródłach mam na myśli te, które powodują, że przekonania są w nas najsilniejsze.

Pierwszym źródłem jest rodzina. Mówiąc o rodzinie mam na myśli zwłaszcza matkę i ojca, ale także inne ważne osoby w życiu dziecka. To mogą być dziadkowie, babcie, wujkowie, ciocie, czy nawet starsze rodzeństwo, które pomaga dziecku odkrywać świat. Oczywiście, jeśli ktoś nie był wychowany przez biologicznych rodziców to „rodziną” będą to te osoby, które dla dziecka były ważne w pierwszych latach jego życia. To właśnie te osoby uczą dziecko co jest dobre a co złe. To właśnie te osoby uczą dziecka, co należy robić, a czego unikać. I muszę dodać, że zazwyczaj ludzie ci mają dobre intencje, ale przekazują dzieciom taki obraz świata jaki sam widzą. Czyli to, co o świecie będą sądziły ich dzieci jest w dużym stopniu uzależnione od tego jak rodzina widzi ten świat, czyli od tego z jakich przekonań złożone są jej okulary.

Drugim ważnym źródłem przekonań jest szkoła. Nie chcę tutaj oceniać na ile szkoła wypełnia swoją rolę, a na ile tego nie robi. Mam nadzieję, że wszyscy zgodzicie się z obserwacją, że szkoła zbyt często próbuje nas włożyć w pewne ramki. Pasujesz do ramek – jesteś ok. Nie pasujesz – nie jesteś ok. Te ramki są często źródłem opresji. Szkoła jest natomiast bardzo ważnym elementem, które młodemu człowiekowi sprzedaje pewne przekonania. To są też przekonania na temat pieniędzy, bogactwa i majętnych ludzi. Jesteście szczęściarzami jeśli w szkole przekazano wam wspierające przekonania na ten temat, ale – niestety – zazwyczaj jest inaczej. A – tak przy okazji – zapytam Was kto z Was miał w szkole edukację finansową? Kogo w czasie edukacji finansowej nauczono jak robić domowy budżet i przygotowano do skomplikowanego świata pieniędzy?

Trzecie źródło przekonań to religia. Mam tutaj na myśli każdą religię, bo nie ma na świecie religii, która nie kształtowałaby naszych przekonań. I to nieważne, czy my jesteśmy wyznawcami tej religii czy nie. Religie na nas oddziałują. Religie mówią nam co dobre, a co złe, czyli nakładają na nasze okulary bardzo konkretne filtry przez które widzimy świat. W Polsce dominującą religią jest chrześcijaństwo w wydaniu Kościoła katolickiego. To właśnie ta religia wypowiada się także na temat pieniędzy. Wielu członków tego Kościoła ma głęboko zakorzenione przekonania, że pieniądze są czymś złym, a ludzie bogaci pójdą do piekła. Natomiast już wśród protestantów, czyli w tej samej chrześcijańskiej religii dążenie do bogactwa jest uznawane za coś dobrego. Podobnie jest w wielu odmianach islamu oraz religii żydowskiej. Muzułmanie i Żydzi uznają bogactwo za błogosławieństwo od Boga.

Czwartym źródłem jest społeczeństwo. To, jak ono formułuje i wzmacnia lub osłabia nasze przekonania na różne tematy. Wykorzystuje do tego bardzo silną broń, którą jest nacisk społeczny, czyli innych ludzi. To właśnie dlatego tak trudno jest bronić swoich przekonań jeśli przebywamy wśród ludzi, którzy mają inne zdanie niż my. My w Polsce mamy pod tym względem szczególnie trudno, ponieważ w naszym kraju przez lata panował komunizm, który wpoił ludziom wiele szkodliwych przekonań na temat pieniędzy.

Jakie są twoje przekonania na temat pieniędzy i bogactwa?

Zastanawiałeś/aś się kiedyś dlaczego Ci się nie powodzi w sferze finansów? Wiele może zależeć od wpojonych Ci przekonań.

Poniżej znajdziesz test składający się z 25 pytań, dzięki któremu sprawdzisz jakie są Twoje przekonania na temat pieniędzy i bogactwa. Przeczytaj uważnie każde ze stwierdzeń i oceń na ile się z nim zgadzasz, gdzie 1 – znaczy nie zgadzam się zupełnie, 2 – raczej się nie zgadzam, 3 – raczej się zgadzam, 4 – zgadzam się zdecydowanie.

UWAGA – test możesz też ściągnąć w postaci pliku pdf i wydrukować. Aby to zrobić kliknij tutaj.

 1. Pieniądze są źródłem zła na świecie
 2. Mądrzy ludzie są raczej biedni niż bogaci
 3. Większość ludzi bogatych zrobiła coś złego aby zdobyć pieniądze
 4. Nie można być bogatym i uduchowionym
 5. Zdobycie majątku wymaga zbyt wiele pracy i walki
 6. Dużo pieniędzy to dużo kłopotów
 7. Nie jestem aż tak dobry, aby mieć dużo pieniędzy
 8. Żeby być bogatym trzeba mieć szczęście w życiu
 9. Kto ma szczęście w pieniądzach ten nie ma szczęścia w miłości
 10. Żeby się bogacić trzeba umieć wykorzystywać ludzi
 11. Jeśli będę bogaty to niektórzy ludzie ode mnie odejdą
 12. Tylko chciwi ludzie mają dużo pieniędzy
 13. Pieniądze szczęścia nie dają
 14. Nie można robić tego, co się kocha i być bogatym
 15. Dążąc do bogactwa można stracić zdrowie
 16. W dzisiejszych czasach trudno jest zarobić pieniądze
 17. Nie jestem na tyle inteligentny by być bogatym
 18. Jestem za młody/stary by być bogaty
 19. Jeśli nie urodziłem się bogaty/a to prawdopodobnie nigdy nie będę bogaty/a
 20. Jeśli poproszę o pomoc, ludzie pomyślą, że jestem słaby/a
 21. To Bóg/siła wyższa stwarza człowieka bogatym
 22. Bogaty z trudem wejdzie do „królestwa niebieskiego”
 23. Ludzie bogaci są nie czuli na potrzeby innych
 24. Bogactwo to marność nad marnościami
 25. Pieniądze są brudne

Podlicz ile punktów łącznie zdobyłeś/aś.

Sprawdź swoje wyniki

100 – 86 pkt. – Twój wynik świadczy o tym, że masz w sobie bardzo dużo niewspierających przekonań na temat pieniędzy, zarządzania nimi i bogactwa. Jeśli potrzebujesz czuć się bezpiecznie w kwestii finansów – warto zmienić przekonania, które Cię nie wspierają.

85 – 71 pkt. – Wygląda na to, że masz wiele niewspierających przekonań na temat pieniędzy, zarządzania nimi i bogactwa. Jeśli chcesz zmienić swoje nastawienie do finansów – możesz to zrobić. Przyjrzyj się swoim niewspierającym przekonaniom i zamień je na takie, które będą cię wspierać.

70 – 56 pkt. – Nieźle! Wygląda na to, że masz niewiele niewspierających przekonań na temat pieniędzy, zarządzania nimi i bogactwa. Zwróć uwagę na te przekonania, które Cię nie wspierają i postaraj się je zmienić na takie, które będą cię wspierać, aby Twoja droga do spełnienia finansowego była łatwiejsza.

55 – 25 pkt. – Gratulacje! Wygląda na to, że miałeś/aś w życiu wiele szczęścia i trafiłeś/aś na mądrych ludzi, którzy nie przekazali ci zbyt wielu niewspierających przekonań w kwestii pieniędzy, zarządzania nimi i bogactwa, albo podjąłeś/aś świadomą pracę w tym zakresie. Twój umysł będzie z Tobą współpracować na drodze do osiągnięcia spełnienia w dziedzinie pieniędzy.

Opracowanie testu własne, na podstawie:
T. H. Eker, Millionaire Mind Intensive. Workbook, 2013, s. 11-19

Co zrobić, aby zmienić niewspierające przekonania na temat pieniędzy, dobrobytu i bogactwa?

Pierwszym krokiem do zmiany jest jakichkolwiek przekonań jest świadomość. Jeśli jesteśmy świadomi tego, że patrzymy na świat przez pewne filtry – jesteśmy na dobrej drodze do zmiany.

Drugi krok to zrozumienie, że niewspierające przekonania pochodzą z zewnątrz. Wychowałeś się w takiej rodzinie, społeczeństwie czy religii i dlatego masz takie, a nie inne przekonania. Jeśli wiesz, że Twoje przekonania zostały ci narzucone – możesz podjąć decyzję czy chcesz nimi żyć, czy wolisz je odrzucić.

Trzecim krokiem jest zamiana przekonania niewspierającego na takie, które jest dla Ciebie korzystne. Ten zmiany przekonań można dokonać na różne sposoby. Wiele cennych podpowiedzi znajdziecie w Internecie, a jeśli ktoś chciałby popracować nad tym osobiście to zapraszam na sesje coachingu online.

Rozwój kompetencji miękkich w firmie i życiu osobistym

Business coaching

Rozwój biznesu

Poznaj ofertę

Life coaching

Rozwój osobisty

Poznaj ofertę

Szkolenia dla firm

Rozwój biznesu

Poznaj ofertę

Szkolenia online

Rozwój biznesu online

Poznaj ofertę

Mentoring

Mentoring dla Ciebie

Poznaj ofertę