Jakiś czas temu trafiła do mnie para małżonków w ogromnym kryzysie ich relacji. Byli małżeństwem od kilku lat. Ona pochłonięta robieniem kariery naukowej. On totalnie zajęty prowadzeniem biznesu. Łączyło ich zamieszkiwanie pod wspólnym dachem i dzieci. Nie rozmawiali ze sobą, a czas, który próbowali spędzać wspólnie był wypełniony wzajemnymi pretensjami. Wydawało się, że ich małżeństwo jest już skończone i że nie ma dla nich żadnej szansy. Jednak tliła się w nich jeszcze jakaś iskierka nadziei, że może nie jest tak źle i że związek uda się uratować. I udało się! A tym, co im bardzo pomogło był kontrakt małżeński nazywany też kontraktem partnerskim.

Czym jest kontrakt małżeński?

Kontrakt małżeński (kontrakt partnerski) to umowa między dwojgiem ludzi, która stanowi odpowiedź na pytanie: „Czego potrzebujemy, aby w naszym związku czuć się szczęśliwie?”. Ideałem byłoby, gdyby każda para ustalała między sobą warunki takiego kontraktu jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem związku. Jednak tak naprawdę kontrakt małżeński można zawrzeć także w trakcie trwania związku.

Absolutne minimum

Kontrakt powinien zawierać absolutne minimum. To nie może być szczegółowa rozbudowana umowa, ani regulamin małżeński. Kontrakt partnerski ma zabezpieczać naszą relację przed „korozją”. Musimy więc zawrzeć w nim to czego potrzebujemy, aby nasz związek mógł trwać i by sprawiał nam satysfakcję. Dla niektórych par będą to dwie, trzy proste zasady. Dla innych – będzie ich kilka, a może nawet kilkanaście. Ważne, by jednak nie rozbudowywać kontraktu ponad to, co konieczne. Minimalizm jest tu ogromnie wskazany i pożądany, ale też ważne jest to, aby obie osoby zapisały to wszystko, co uważają za niezbędnie konieczne, by w dojrzały sposób budować swój związek.

Jak stworzyć kontrakt małżeński?

Do stworzenia kontraktu małżeńskiego wystarczy zasadniczo jeden wieczór (niektóre pary mogą potrzebować więcej czasu). Ważne jest to, abyście stworzyli atmosferę spokojnej i szczerej rozmowy, rozmowy o tym, czego osobiście potrzebujecie w związku i czego potrzebujecie jako razem tworząc związek. W kontrakcie zapiszecie te rzeczy, które są warunkiem nieodzownym do poprawnego funkcjonowania Waszej relacji. Mają to być te sprawy, bez których nie wyobrażacie sobie bycia razem. To mają być reguły, które mają Was wzmacniać i zabezpieczać Waszą relację przed rozpadem. Pamiętajcie, że do kontraktu partnerskiego wpisujemy tylko te rzeczy, na które oboje się zgadzamy.

Przykładowe zasady kontraktu partnerskiego

Ilość i rodzaj zasad zapisanych w kontrakcie będzie zależeć wyłącznie od Was, od Waszych osobowości, od stylu życia i od potrzeb. Ludzie zapisują w  swoich kontaktach różne zasady, np. „Nigdy nie będziemy się kłócić przy dzieciach”, „Dwa razy w miesiącu będziemy mieli wieczór tylko dla siebie (bez dzieci i znajomych)”, „Każde z nas ma prawo rozwijać swoje zainteresowania”, „Mamy prawo do samotności, ciszy i odpoczynku od siebie (nie wszystko musimy robić razem”, „Mówimy o tym, co czujemy, nawet jeśli wydaje się nam to trudne lub wstydliwe”, „Nie musimy być idealni”.

Użyteczność kontraktu

Aby kontrakt mógł zadziałać musimy nie tylko wspólnie go stworzyć, ale też razem dbać o jego przestrzeganie. Zmiany w kontrakcie są możliwe, ale tylko wtedy, gdy będziemy je wprowadzać za obopólną zgodą. Dobrym zwyczajem jest coroczne przeglądanie kontraktu i weryfikowanie zarówno jego zapisów jak i stanu ich realizacji. Pamiętajcie, że kontrakt ma służyć Wam i Waszej relacji, a nie stanowić dla niej dodatkowe obciążenie.

Jedna zasada

Małżonkowie, którzy trafili do mnie, aby uratować swoje małżeństwo, w pierwszym kontrakcie zapisali tylko jeden punkt: „Raz w tygodniu, we czwartki, na dwie godziny usiądziemy przy stole i będziemy ze sobą rozmawiać lub na siebie patrzeć”. Małżeństwo zostało uratowane, a ich kontrakt zyskał potem kilka innych punktów…

Szukasz wsparcia w życiu osobistym lub zawodowym?

Próbna sesja coachingu to 50 minut spotkania online, w czasie którego będziesz mógł/mogła sprawdzić jak pracuje się z Coachem Wiktorem. Przygotuj temat, nad którym chcesz popracować i z nim zgłoś się na sesję. Kliknij niżej, aby kupić sesję w bardzo promocyjnej cenie!

Próbna sesja coachingu Wiktor Tokarski

Konsultacja online trwa 30 minut. Jest przeznaczona dla tych osób, które mają doświadczenie pracy z coachem, ale chcą porozmawiać z Wiktorem, aby sprawdzić czy jest on odpowiednią osobą do poprowadzenia ich procesu i ustalić warunki współpracy. Klijnij niżej, aby zarezerwować termin konsultacji.

Konsultacja w sprawie coachingu Wiktor Tokarski