Kilka tygodni temu napisałem artykuł „Dlaczego warto gratulować sukcesów”. Pomyślałem teraz, że czas, aby temat kontynuować i nieco rozszerzyć. Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami sprawdzonym narzędziem stworzonym przez Kena Blancharda i Spencera Johnsona. Nazywa się ono „Jednominutowa pochwała”, a za jego pomocą w bardzo łatwy i przyjazny sposób można wyrazić nasze uznanie wobec osoby, która odniosła sukces lub po prostu podziękować za czyjąś przysługę. Co więc robić, aby komuś podziękować lub pogratulować sukcesu?

Po pierwsze: popatrz w oczy i nazwij sukces

Gdy zauważysz, że ktoś zrobił coś dobrego, za co chcesz podziękować, albo odniósł sukces, za który warto pogratulować po pierwsze popatrz tej osobie prosto w oczy i nazwij to, co zrobiła dobrze. Określ to własnymi słowami. Nazwij to, za co wyrażasz wdzięczność lub podziw w postaci gratulacji.

Po drugie: podziel się zadowoleniem

Powiedz jakie ta sprawa ma znaczenie dla Ciebie, Twojej firmy albo społeczności, w której żyjecie. Odnieś to do swojego doświadczenia lub wiedzy na dany temat. Bądź naturalny, otwarty i szczery.

Po trzecie: zakończ przyjaznym gestem

Po wyrażeniu swojego uznania możesz zastosować chwilę ciszy (to zawsze dobrze robi w takich sytuacjach), a potem jakiś miły gest dopasowany do okoliczności i rodzaju relacji, która łączy Cię z tą osobą. Wobec osoby bardzo bliskiej – może to być gest przytulenia, a wobec współpracownika lub osób, z którą nie wiążą się tak bliskie relacje jak z rodziną czy przyjaciółmi – zwykłe uściśnięcie ręki.

Czas na przykłady

Gratulacje dla dziecka

Powiedzmy, że Twoje dziecko napisało świetne wypracowanie z języka polskiego. Nie zwlekaj z gratulacjami. Zrób to możliwie najszybciej po tym jak dojdzie do Ciebie ta radosna informacja. Możesz to zrobić, na przykład, w taki sposób: „Kochanie, z wielką radością zajrzałem dzisiaj do dziennika elektronicznego i zobaczyłem, że dostałeś bardzo dobrą ocenę z ostatniego wypracowania. Wiem, ile pracy w to włożyłeś i jak wiele godzin przygotowywałeś się do tego wypracowania. Wiem też, że Twoja nauczycielka jest bardzo wymagająca. Dlatego bardzo gratuluję Ci tej piątki i bardzo chcę Cię uściskać”.

Podziękowanie dla męża

A teraz wyobraź sobie, że Twój mąż w końcu wkręcił żarówkę w lodówce. I – być może – niejedna żona powiedziałaby z sarkazmem, że w przypadku jej męża to miejsce nie na podziękowanie, ale na największe gratulacje, ale pozostańmy przy tym, że tym razem będzie to zwykłe „dziękuję”.

Oto przykład: „Mężu, zrobiłeś mi dzisiaj miłą niespodziankę. Zauważyłam, że wymieniłeś żarówkę w lodówce (tutaj nie musisz wspominać, że prosiłaś o to przez trzy miesiące!). Bardzo Ci za to dziękuję. To wszystkim nam ułatwi korzystanie z lodówki. Jesteś kochany!”. Tutaj następują uściski, całusy i inne miłe gesty.

Gratulacje dla pracownika

Trzeci przykład niech dotyczy pracownika. Wyobraź sobie, że jesteś menedżerem, a Twój pracownik osiągnął swój życiowy rekord sprzedażowy i chociaż nie jest to jeszcze pracownik miesiąca w Twojej firmie, to jednak chcesz go zmotywować do dalszej pracy.

Oto przykładowe gratulacje w tej sytuacji: „Pani Kasiu, pracuje Pani w naszym zespole zaledwie od trzech miesięcy, a dzisiaj z radością zobaczyłem, że z tygodnia na tydzień radzi sobie Pani coraz lepiej, a w tym miesiącu osiągnęła Pani bardzo dobry wynik. Chcę Pani podziękować i pogratulować. Cieszę się, że mamy takiego pracownika w naszej firmie. Pani wyniki są bardzo obiecujące. Myślę, że w następnych miesiącach będzie jeszcze lepiej, a już niedługo dorówna Pani do wyników pracowników, którzy pracują u nas znacznie dłużej niż Pani. Bardzo gratuluję i jeszcze raz dziękuję!”.

Gratulowanie sukcesów i dziękowanie za dobro, którego doświadczamy od innych, powinno się stać naszym codziennym nawykiem. „Jednominutowa pochwała” to proste narzędzie, które może przynieść wiele korzyści nie tylko w firmach, ale także w naszym życiu osobistym i rodzinnym.

Kup coaching

Opłaty za coaching należy wnieść po uprzednim ustaleniu terminu sesji.
W razie pytań pisz lub dzwoń.

Kontakt