Samorozwój to kluczowy aspekt życia każdego człowieka, który pragnie osiągnąć sukces na różnych płaszczyznach. Istnieje wiele metod wspierających nas w tej dziedzinie, ale jedną z najbardziej skutecznych jest metoda GROW, bardzo dobrze znana większości coachów i powszechnie stosowana przez nich w pracy z klientami. Na czym polega metoda GROW i jak wykorzystać ją w samorozwoju? W artykule odpowiemy na to pytanie, omawiając poszczególne elementy modelu, a także przedstawiając jego zastosowanie w praktyce.

Na czym polega metoda GROW?

Metoda GROW składa się z czterech elementów (kroków). Każdy z nich ma ogromne znaczenie. Każdy jest potrzebny.

G – Goal (Cel)

Pierwszym krokiem w metodzie GROW jest określenie celu. Twoje cele powinny być konkretnymi, mierzalnymi, osiągalnymi, realistycznymi i czasowo określonymi. Sformułowanie jasnych celów pozwala precyzyjnie określić, co chcesz osiągnąć. Oto pytania, które mogą nam w tym pomóc:

 • Jaki jest mój cel?
 • Co konkretnie chcę osiągnąć w określonym czasie?
 • Jakie wartości są dla mnie ważne i jak wpłyną na realizację przeze mnie obranego celu?

R – Reality (Rzeczywistość)

Kolejnym etapem jest analiza obecnej sytuacji. Musisz zrozumieć, gdzie jesteś teraz, jakie są Twoje mocne i słabe strony, oraz jakie bariery stoją na drodze do osiągnięcia celu. Warto zadać sobie pytania: Co zrobiłem do tej pory? Co mogę zrobić lepiej? Oto pytania, które mogą nam w tym pomóc:

 • Jaka – w kontekście celu, który sobie wyznaczyłem – jest moja obecna sytuacja?
 • Jakie są moje mocne strony będą mi pomagać w realizacji celu, a jakie słabe strony mogą mi przeszkadzać?
 • Jakie przeszkody mogę napotkać na drodze do realizacji celu?

O – Options (Opcje)

W tej fazie metoda GROW skupia się na generowaniu różnych opcji, które mogą pomóc w osiągnięciu celów. Pozwala to na stworzenie planu działania, w którym znajdą się różne strategie i możliwe kierunki. Oto pytania, które mogą nam w tym pomóc:

 • Jakie – w kontekście realizacji celu – widzę możliwości działania?
 • Jakie alternatywne ścieżki mogę wybrać, aby dojść do celu?
 • Jakie są zalety i wady poszczególnych opcji?

W – Will (Wola)

Ostatni etap to określenie motywacji i determinacji do podjęcia działań. Na tym etapie warto zastanowić się, jak silna jest Twoja wola, aby osiągnąć wyznaczony cel, oraz jakie konkretne kroki zamierzasz podjąć. Oto pytania, które mogą nam w tym pomóc:

 • Jak silna jest moja motywacja, aby osiągnąć wyznaczony cel?
 • Jakie konkretne kroki zamierzam podjąć, aby wprowadzić plan w życie realizacji celu?
 • Jakie wsparcie mogę zdobyć, aby utrzymać motywację w dążeniu do celu?

Jak wykorzystać metodę GROW w samorozwoju?

Wspomnieliśmy już, że metoda GROW jest wykorzystywana w różnych formach coachingu. Stosują ją zarówno life coache jak i coache zajmujący się biznesem. Jak tę metodę można wykorzystać w procesie samorozwoju?

Planowanie kariery

Metoda GROW może pomóc Ci w planowaniu kariery, poprzez określenie Twoich celów zawodowych, analizę obecnej sytuacji, generowanie opcji oraz motywowanie do podjęcia działań. Oto przykład wykorzystania GROW w tym zakresie:

 • G (cel): zostać menedżerem zespołu sprzedaży w ciągu dwóch lat;
 • R (rzeczywistość): obecnie pracujesz jako przedstawiciel handlowy, masz doświadczenie w sprzedaży, ale brakuje Ci umiejętności zarządzania zespołem;
 • O (opcje): możesz zapisać się na kurs zarządzania, poprosić o wsparcie ze strony swojego przełożonego albo poszukać mentora;
 • W (wola): decydujesz się na kurs zarządzania (np. szkolenie „First Time Manager”) i regularne spotkania z mentorem, aby rozwijać swoje umiejętności i być gotowym na objęcie stanowiska menedżerskiego.

Budowanie relacji międzyludzkich

GROW może również wspierać rozwój Twoich umiejętności komunikacji i budowania relacji. Określając cele w tej dziedzinie, analizując swoje obecne umiejętności i generując różne sposoby poprawy, zyskasz lepsze rezultaty w relacjach z innymi. Oto przykład wykorzystania GROW w tym zakresie:

 • G (cel): oprawić relacje z rodziną i spędzać więcej czasu razem;
 • R (rzeczywistość): praca pochłania Cię na tyle, że nie masz czasu na rozmowy i wspólne aktywności z najbliższymi;
 • O (opcje): możesz zacząć od ustalania cotygodniowych spotkań rodzinnych, wprowadzenia wspólnego planowania czasu wolnego, czy odkładania pracy na bok w określonym czasie;
 • W (wola): postanawiasz wprowadzić cotygodniowe spotkania rodzinne oraz wyznaczasz dni, w których nie zajmujesz się sprawami zawodowymi.

Osobisty rozwój emocjonalny

Metoda GROW może być wykorzystywana w obszarze emocjonalnym, pomagając Ci zrozumieć swoje uczucia, radzić sobie z emocjami oraz budować samoświadomość. Wyznacz cele związane z emocjami, zidentyfikuj swoje mocne i słabe strony oraz opracuj strategie radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Oto przykład wykorzystania GROW w tym zakresie:

 • G (cel): zwiększyć swoją samoświadomość emocjonalną i radzenie sobie ze stresem;
 • R (rzeczywistość): doświadczasz częstych sytuacji stresowych, co negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie i relacje z innymi.
 • O (opcje): możesz zacząć ćwiczyć medytację, uczyć się technik relaksacyjnych, czy skorzystać z pomocy psychologa, zapisać się na coaching, albo wybrać się na szkolenie z zakresu zarządzania emocjami;
 • W (wola): decydujesz się na regularne medytacje oraz sesje life coachingu, aby nauczyć się radzić sobie ze stresem i zrozumieć swoje emocje.

Zdrowie i kondycja fizyczna

Stosując metodę GROW, możesz poprawić swoje zdrowie i kondycję fizyczną, planując cele związane z dietą, ćwiczeniami czy nawykami życiowymi. Na podstawie analizy rzeczywistości, zidentyfikuj obszary, które wymagają poprawy, a następnie opracuj plan działania. Oto przykład wykorzystania GROW w tym zakresie:

 • G (cel): zrzucić 10 kg w ciągu 6 miesięcy i poprawić swoją kondycję fizyczną na tyle, aby przebiec półmaraton;
 • R (rzeczywistość): nie prowadzisz aktywnego trybu życia, a dieta jest uboga w białko i błonnik, kilka razy próbowałeś biegać, ale nie wystarczało Ci motywacji, by to kontynuować;
 • O (opcje): możesz zacząć od wprowadzenia zdrowszych posiłków, a także skorzystania z zajęć z trenerem biegania;
 • W (wola): Postanawiasz wprowadzić plan zdrowych posiłków oraz zapisujesz się na półmaraton, który za pół roku jest planowany w Twoim mieście.

Na czym polega metoda GROW i jak wykorzystać ją w samorozwoju? Teraz już wiesz, że metoda GROW to model oparty na czterech etapach: Goal, Reality, Options i Will. Stosując to narzędzie, możesz łatwiej osiągnąć swoje cele na różnych płaszczyznach życia. Pamiętaj, że regularne stosowanie metody GROW może przynieść znaczące rezultaty, przyczyniając się do Twojego ciągłego samorozwoju i osiągania sukcesu.

FAQ czyli często zadawane pytania

Czy metoda GROW jest odpowiednia dla każdego?

Metoda GROW jest uniwersalnym narzędziem, które może być wykorzystywane przez każdego, niezależnie od wieku, zawodu czy celów życiowych. Jej elastyczność sprawia, że jest odpowiednia dla szerokiego spektrum sytuacji i problemów.

Ile czasu powinienem poświęcić na stosowanie metody GROW?

Czas poświęcony na metodę GROW zależy od indywidualnych potrzeb i celów. Ważne jest jednak, aby regularnie poświęcać czas na analizę swojej sytuacji, generowanie opcji oraz ocenę swojej motywacji.

Czy mogę korzystać z metody GROW razem z innymi narzędziami samorozwoju?

Oczywiście! Metoda GROW jest doskonałym uzupełnieniem innych metod samorozwoju. Możesz ją łączyć z innymi technikami (np. z metodą SMART), aby uzyskać jeszcze lepsze efekty.

Szukasz wsparcia w życiu osobistym lub zawodowym?

Próbna sesja coachingu to 50 minut spotkania online, w czasie którego będziesz mógł/mogła sprawdzić jak pracuje się z Coachem Wiktorem. Przygotuj temat, nad którym chcesz popracować i z nim zgłoś się na sesję. Kliknij niżej, aby kupić sesję w bardzo promocyjnej cenie!

Próbna sesja coachingu Wiktor Tokarski

Konsultacja online trwa 30 minut. Jest przeznaczona dla tych osób, które mają doświadczenie pracy z coachem, ale chcą porozmawiać z Wiktorem, aby sprawdzić czy jest on odpowiednią osobą do poprowadzenia ich procesu i ustalić warunki współpracy. Klijnij niżej, aby zarezerwować termin konsultacji.

Konsultacja w sprawie coachingu Wiktor Tokarski